Recenzia Samsung S10e - Prémiový Benjamín
Pridal Slovit Pridané 15.03.2019 09:42:20 Počet zobrazení 961
Verzie: SM-G970F/DS (Global); SM-G970U (USA); SM-G970W (Canada) Procesor: Android 9.0 (Pie), upgradable to Android 10.0; One UI 2.1, Octa-core (2x2.73 GHz Mongoose M4 & 2x2.31 GHz Cortex-A75 & 4x1.95 GHz Cortex-A55) - EMEA/LATAM, Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) - USA/China, Operačná pamäť RAM až 8GB. Interné úložisko až 256GB. Displej: Dynamic AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors, 1080 x 2280 pixels Dimenzie: 142.2 x 69.9 x 7.9 mm, 150g Hlavná kamera: 12 MP, f/1.5-2.4, 26mm (wide), 1/2.55", 1.4µm, Dual Pixel PDAF, OIS 16 MP, f/2.2, 12mm (ultrawide), 1/3.1", 1.0µm, Super Steady video, , LED flash, auto-HDR, panorama, 2160p@60fps (no EIS), 2160p@30fps, 1080p@30/60/240fps, 720p@960fps, HDR10+, dual-video rec., stereo sound rec., gyro-EIS & OIS Selfie kamera: 10 MP, f/1.9, 26mm (wide), 1/3", 1.22µm, Dual Pixel PDAF, Dual video call, Auto-HDR, 2160p@30fps, 1080p@30fps Batéria: Non-removable Li-Ion 3100 mAh battery USB 3.1, Type-C 1.0 reversible connector
Na veľkolepom predstavení v San Franciscu Samsung odhalil prémiové modely radu Galaxy S10. Jubilejné smartphony vyzerajú naozaj skvele. Modely S10 a S10+ sa okamžite stali horúcimi kandidátmi na smartphony roka. A čo Galaxy S10e? Tá je možno máličko v tieni svojich väčších bratov, to jej ale rozhodne neuberá na prémiovosti. Model S10e je totiž presne to, po čom mnohí prahnú. Teda smartphone s neorezanou výbavou, ale prijateľnými kompaktnými rozmermi. Udrel teda Samsung klinček po hlavičke a bude Galaxy S10e čiernym koňom tohto roku?
Je to už niekoľko rokov, kedy Samsung naposledy predstavil Lite verziu svojho vlajkového modelu. Preto je mnoho fanúšikov rado, že sa tento rok dočkali Galaxy S10e. Je to ale odľahčená verzia svojich väčších súrodencov? Nie, to rozhodne nie je. Tento model je plnohodnotnou vlajkovou loďou, ktorá prijala len minimum ústupkov, ktoré však väčšina v pohode oželie. Na svoju stranu si totiž fanúšikov Galaxy S10e nezískava za svoju špičkovú výbavu, ale hlavne za svoje rozmery a displej. Do pľacu tak Samsung hodil veľmi žeravé teliesko, ktoré sa pokúsi priamo zaútočiť na konkurenciu - iPhone XR. Ten sa stal pomerne hitom. O to isté sa juhokórejský krpec pokúsi taktiež. Pri pohľade na papierové špecifikácie má potom všetky predpoklady, aby sa mu to podarilo. Je to ale skutočne tak? Stane sa Galaxy S10e hitom, alebo zostane za očakávaním?
Hneď na úvod si musíme zdôrazniť, ako je telefón vlastne veľký. Na výšku 142 milimetrov a na šírku 69 milimetrov. Do rúk tak novinka Galaxy S10e padne ihneď každému. A to aj v prípade, že máte malé ruky. Smartphone sa v jednej ruke skvele drží aj ovláda. Celkový dizajn je navyše mierne zaoblený, čo ešte viac pohodlnému držaniu napomáha. Po stránke spracovania je to potom veľká paráda. Samsung u tohoto modelu stavil na sklenený chrbát, ktorý prechádza na kovový rám. Nutné tiež dodať, že za niekoľko rokov kedy Samsung tieto materiály používa, sa mu dielenské spracovanie podarilo vyšperkovať k dokonalosti. K samotnému rámu sa aj sluší povedať, že je jasné, kde sa Samsung inšpiroval. Lesklá kovová úprava je veľmi podobná tej, ktorú ponúka napríklad aj Apple u svojich iPhonov.
Prechody medzi materiálmi, teda medzi chrbtom, rámom a prednou stranou, sú potom veľmi dobre spracované, všetko sedí ako má a nič nereže do ruky. Z chrbta sa snáď dá vytknúť len málinko vystupujúc modul duálneho fotoaparátu. Ten je, ale našťastie umiestnený uprostred, takže sa telefón pri položení na stole nehúpe zo strany na stranu. Zvyšok chrbta je dizajnovo čistý. V nami testovanej bielej variante navyše telefón pôsobí naozaj prémiovo, hoci veľmi pekná je aj zlatá, ktorou kórejský výrobca priamo vystupuje proti lacnejšiemu z trojice aktuálnych iPhonov. Pri rôznych uhloch a nasvietení sa navyše biela mení aj v iné farby, palec hore za pekne zvládnutý efekt. Ak sa premiestnime na boky telefónu, tak na tom ľavom je kolíska hlasitosti, pod ktorou si ešte miesto našlo tlačidlo pre Bixby asistenta.
Opačný bok sa stal domovom zamykacieho tlačidla, do ktorého bola implementovaná čítačka odtlačkov prstov, ku ktorej mám asi najväčšie výhrady. Predovšetkým hlavne kvôli jej funkčnosti. Čítačka prst rozpoznala zhruba v 7 z 10 prípadov, čo nie je práve ideálne u vlajkového modelu. Navyše jej umiestnenie nie je najlepšie. Pri držaní telefónu je čítačka moc vysoko a dostupnosť tak nie je ideálna. Škoda, že nie je o palec nižšie. Na spodnej hrane telefónu je prítomný USB-C konektor, 3,5 mm jack a hlasný reproduktor.
Z toho by ste možno mohli usúdiť, že rámik bude pomerne veľký. To, ale nie je pravda. Samsungu sa podarili skombinovať minimálne rámčeky a ešte do jedného zabudovať reproduktor. Miesto, ale už nie je pre predný fotoaparát. To však juhokórejskí inžinieri vyriešili elegantným štýlom. V pravom rohu displeja je totiž "diera", tzv. Priestrel, či inými slovami okrúhly výrez, v ktorej je práve predný fotoaparát. O displeji síce až neskôr, ale už teraz je nutné povedať, že sa jedná o flat displej. Prvýkrát od klasickej Galaxy S7 sa tak stretávame s rovným, nezahnutým displejom. Mnoho fanúšikov, ktorí nemajú radi zahnuté displeje, to teda rozhodne poteší.
Displej, prostredie a batéria: malý z vonku, veľký vnútri
Už spomínané rozmery naznačujú, že tu bude malý displej. Opak je ale pravdou. Samsungu sa tu podarilo vtesnať nový 5,8 "Dynamic AMOLED displej s rozlíšením Full HD +. Jemnosť displeja je teda na skvelej úrovni, konkrétne 438 bodov na palec. Podívaná je to naozaj krásna. Málinko ju snáď kazí už spomínaný priestrel. Model Galaxy S10e totiž ponúka nový displej Infinity-O. V pravom rohu je tak diera, v ktorej sa skrýva predný fotoaparát. Nový displej Dynamic AMOLED navyše podporuje tiež HDR10 + a má o 40% nižšiu emisiu modrého svetla. Pokiaľ ide o schopnosti viditeľnosti na priamom slnku, tak S10e síce nemôže na pár minút totálne maximalizovať jas ako Galaxy S10 +, aj tak je, ale viditeľnosť viac ako dobrá. Skvele funguje aj regulácia jasu, nemusíte sa tak o nič starať. Späť sa vrátim ešte k modrému svetlu, kde nesmiem zabudnúť, že môžete zapnúť jeho filtráciu. Nechýba tiež časové naplánovanie, to znamená, že napríklad od desiatej hodiny večer do šiestej ráno bude modré svetlo ešte viac filtrované, tak aby bolo používanie Galaxy S10e príjemné aj v noci.
Displej je tak naozaj vydarený, a konkurencia by sa mohla učiť. Malou škvrnou na kráse je, ale tá diera. Nie každá aplikácia s výrezom tohto typu totiž dokáže dobre pracovať, a v aplikáciách tretích strán to teda nevyzerá moc dobre. V samotnom systéme už, ale problém nie je, tu priestrel pôsobí ako ryba vo vode. Celkovo potom Samsung urobil obrovský krok s novou nadstavbou One UI, ktorá je založená na Androide Pie. Hlavnou myšlienkou tohto prostredia je, aby sa telefón dal ovládať čo najpohodlnejšie. V skratke to teda znamená, že všetko dôležité sa odohráva v spodnej časti displeja, zatiaľ čo v tej hornej býva väčšinou nadpis. Za dôsledok to má to, že Galaxy S10e je naozaj jednoduché ovládať jednou rukou. Celý systém je navyše neskutočne rýchly. To bolo často Samsungu vyčítané - optimalizácia systému. Nové One UI, je ale úplným opakom, a jeho používanie je jedna veľká radosť.
Oproti nadstavbe Samsung Experience tak One UI prešlo veľkou zmenou, ktorá ale priniesla ovocie. Veľa sa toho zmenilo, to čo však mali používatelia radi, zostalo. Napríklad obľúbené postranné aplikácie. Z okraja displeja tak stačí swipnúť doprostred, a otvorí sa vám ponuka s vašimi obľúbenými aplikáciami. Naopak rekodifikované bolo celkové ovládanie systému. Po vzore dnešných trendov stavil Samsung na čoraz populárnejšie gestá. Aby to, ale nebolo rovnaké ako napríklad u iPhonov alebo Xiaomi, tak sa rozhodli ísť svojou vlastnou cestou. Všetky gestá teda fungujú potiahnutí zospodu nahor. Potom už len záleží, v ktorej časti displeja tento ťah urobíte. Pokiaľ ste na ľavej strane, otvorte multitasking, zo stredu sa dostanete na domovskú obrazovku, a z pravého kraja sa vrátite o krok späť. Jedná sa teda o málinko iný prístup, než pri spomínanej konkurencií, a nie všetkým musí byť po chuti, na toto ovládanie je teda nutné si zvyknúť. Ak ste potom zástancovia klasickejšieho ovládania, tak nemusíte zúfať. Stále je tu možnosť mať na displeji klasickú trojicu softvérových tlačidiel.
A potom tu máme ešte Bixbiho. Hlasového asistenta, ktorý má plniť akúsi úlohu pomocníka a vytvárať konkurenciu pre tiež prítomný Google Assistant. Je nutné mať v telefóne dvoch hlasových pomocníkov? Rozhodne nie. K tomu všetkému, sa navyše Samsung rozhodol, že pre svojho Bixbiho, nasadí do telefónu tiež tlačidlo, ktorým tohto asistenta privoláte. Našťastie Samsung urobil jedno veľmi dobré rozhodnutie, ktorým si nakloní nejedného užívateľa. Bixby Button, ako sa ono tlačidlo volá, je možné preprogramovať. K tlačidlu tak môžete pridružiť akúkoľvek aplikáciu. Jedným stlačením tak možno napríklad otvoriť fotoaparát, galériu alebo aj Facebook. Skrátka aplikáciu, ktorú chcete mať vždy pri ruke.
Medzi mnohými nadšencami do mobilných technológií panuje fakt, že Galaxy S10e je akousi Lite verziou modelov Galaxy S10 a Galaxy S10 +. To, ale nie je tak úplne pravda. Veď vnútri tohoto malého pracanta nájdeme to najlepšie, čo si Samsung môže aktuálne dovoliť. V útrobách telefónu teda tlčie procesor Exynos 9820, ktorému robí spoločnosť 6 GB pamäte RAM. Ďalej vo výbave nechýba potrebná 128GB pamäť pre dáta používateľa. Vo výkonnostnom teste AnTuTu Benchmark si potom Galaxy S10e odniesla veľmi dobré skóre čítajúcich 331 823 bodov. Telefón tak rozhodne nie je žiadnym orezávačom a v pokoji znesie porovnanie s tou najostrejšou konkurenciou.
Veľká sláva to ale už nie je s batériou. Novinka totiž od Samsungu dostala batériu s kapacitou 3 100 mAh, čo na 5,8 "displej, nie je práve veľa. A bohužiaľ je to poznať. Pri plnej záťaži s vami telefón vydrží zhruba od 5 hodín ráno do 5 hodín popoludní. V túto chvíľu si už žiada pichnúť do siete. Našťastie je ale prítomných 15W rýchlonabíjanie, ktoré situáciu málinko zachraňuje. Zo zhruba 10% sa na plnú kapacitu batérie dostanete za cca 1 hodinu a 20 minút. Poteší tiež rýchle 15W bezdrôtové nabíjanie. A aby toho nebolo málo, je tu tiež funkcia Wireless PowerShare, teda akési reverzné bezdrôtové nabíjanie, vďaka ktorému môžete napríklad dobiť svoje chytré hodinky Galaxy Watch.
Fotoaparát: obmedzený tým správnym spôsobom
Mnoho rokov patrí Samsung medzi špičku v oblasti fotenia naprieč všetkými triedami. Modely série S sú potom jasným dôkazom, že fotoaparáty išli Samsungu vždy. Novinka Galaxy S10e ide samozrejme hrdo touto cestou, a opäť posúva hranice. Nedočkali sme sa síce trojitého fotoaparátu ako u sesterských modelov Galaxy S10 a Galaxy S10 +, ale "len" duálneho. Našťastie Samsungu pri vyberaní fotoaparátu, ktorý vypustí, nechýbal rozum. Na chrbte tak máme klasický a širokouhlý senzor, teleobjektív bol teda opomenutý. Hlavný snímač pritom ponúka rozlíšenie 12 megapixelov s pohyblivou clonou f / 1.5 až f / 2.4. Ďalej snímaču nechýba technológia Dual Pixel alebo optická stabilizácia obrazu (OIS). A potom tu máme sekundárny širokouhlý snímač. Ten disponuje rozlíšením 16 megapixelov a clonou f / 2.2. Jeho hlavnou prednosťou je ale 123 ° záber, vďaka ktorému sa na vašu fotku dostane ešte viac objektov.
Pokiaľ ide o výsledky hlavného fotoaparátu, tak tie sú naozaj famózne. Snímky sú ostré po celej ploche a nestretávame sa s neostrými rohmi. Samotné farebné podanie je tiež veľmi dobré a verné. Tomu navyše pomáha umelá inteligencia, ktorá rozpozná až tridsať scén toho, čo fotíte. Do farieb však nezasahuje tak agresívne, ako umelá inteligencia od Huawei. Skvele funguje aj automatické HDR. Pokiaľ ide o makro režim, tak detaily zo zhruba desiatich centimetrov nie sú pre Galaxy S10e problém. Kde málinko fotoaparát zaostáva oproti konkurencii v podobe vlajkových modelov Huawei alebo Pixelov tretej generácie, sú fotky v noci. Nie je to zlé, to rozhodne nie, priestor na zlepšenie však určite je. Na fotkách sa vyskytuje šum, pričom občas sú fotky tiež rozmazané, a musíte staviť na druhý pokus. Čo sa týka širokouhlého objektívu, tak tu si Samsung zaslúži chválu. Ak fotíte rozľahlý priestor, tak je efekt takzvaného rybieho oka úplne eliminovaný. Samotná kvalita je taktiež na dobrej úrovni a nechýba ostrosť ani farebná vernosť. Horšie je to v menších priestoroch, kde ale pravdepodobne budete širokouhlý objektív využívať minimálne.
Nie je to, ale len o fotení, Galaxy S10e zvláda aj veľmi kvalitne natáčať videá. Telefónu nerobí problém natáčať v rozlíšení 4K pri 60 snímkach za sekundu. Pri tomto režime, sa ale musíte zaobísť bez optickej stabilizácie obrazu. Rozlíšenie 4K potom podporuje tiež predná kamerka, ktorá má rozlíšenie 10 megapixelov. Čo v telefóne taktiež nájdeme, je režim superzpomaleného videa. To znamená frekvenciu snímok 960 FPS v HD rozlíšení. Výsledky síce nie sú kvalitatívne zrovna na najvyššej úrovni, parádu s tým, ale urobíte.
Zhodnotenie a konkurencia
K záveru sa sluší povedať, že je to konečne tu. Už niekoľko rokov mnoho fanúšikov hovorí, že by tu chceli mať vlajkový model v malom tele. Doteraz im túto požiadavku z časti plnilo len Sony so svojimi modelmi Compact, ktoré sú ale už tiež pasé, pri predstavení vlajkového modelu Xperia 1 sme sa kompaktnej verzie nedočkali. Ďalej sa táto sorta ľudí mohla mrknúť po nejakom iPhonu. Aktuálne sa však veľkým kandidátom na kúpu malého, výkoného smartphonu stáva Galaxy S10e od Samsungu. Ten v sebe spája naozaj to najlepšie. Máme tu špičkovú výbavu, skvelý duálny fotoaparát, vydarený Dynamic AMOLED displej, alebo skvelé konštrukčné spracovanie. Rozhodne poteší tiež maličkosti, ktoré telefón posúvajú o level vyššie. Tak napríklad bezdrôtové nabíjanie alebo zanechania 3,5 mm jack konektora, ktorý poteší naozaj veľkú časť ľudí. Nie je ale všetko zlato čo sa blyští. Aj Galaxy S10e má svoje muchy. Asi najväčšia nevýhoda telefónu je jeho výdrž na jedno nabitie, ktorá je ťažko jednodňová. A tiež čítačka odtlačkov prstov sa moc nepodarila, je príliš vysoko, pričom úspešnosť rozpoznania nie je najlepšia.
Pokiaľ vás teda Galaxy S10e nezaujal, tak po čom sa môžete porozhliadnuť? Asi najväčšia konkurencia sa nachádza na "opačnom brehu", teda medzi iPhonmi. A tu sú hneď dva. A to modely iPhone XS a iPhone XR. Oba tieto telefóny sú pomerne kompaktné. Ďalej modely ponúkajú špičkovú výbavu aj fotoaparát. Pre mnohých môže mať veľkú váhu tiež skvele optimalizované iOS, či prepracovanosť ekosystému od Applu.
Ak ide o nejakého konkurenta z ríše Androidov, tak ide rozhodne o kompaktné smartphony spoločnosti Sony. Konkrétne Xperia XZ2 Compact. Tu sa síce jedná už o skoro rok starý model, avšak má stále čo ponúknuť. Tak napríklad klasickejší dizajn, ktorý by mohli oceniť konzervatívnejší fanúšikovia. Ďalej tu máme vydarený 5 "displej, Qualcomm Snapdragon 845, 4 GB RAM, 19Mpx fotoaparát alebo 2 870mAh batériu. Telefón je navyše aj o niečo lacnejší. Pre moderných a progresívnych zákazníkov však nepredstavuje vôbec možnosť, pretože až moc zapadá do doby pred pár rokmi.