Menu

Recenzia Samsung Galaxy Note 10 - najlepší smartphon?

Pridal Pridané 14.09.2019 10:42:53 Počet zobrazení 601

Procesor: Android 9.0 (Pie), upgradable to Android 10.0; One UI 2.1, Exynos 9825 (7 nm) - EMEA/LATAM, Qualcomm SM8150 Snapdragon 855 (7 nm) - USA/China, Octa-core (2x2.73 GHz Mongoose M4 & 2x2.4 GHz Cortex-A75 & 4x1.9 GHz Cortex-A55) - EMEA/LATAM, Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) - USA/China, GPU Mali-G76 MP12 - EMEA/LATAM, Adreno 640 - USA/China Operačná pamäť RAM 8GB. Interné úložisko 256GB. Displej: Dynamic AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors, 1080x2280 pixels Dimenzie: 151 x 71.8 x 7.9 mm (5.94 x 2.83 x 0.31 in), 168g Hlavná kamera: 12 MP, f/1.5-2.4, 27mm (wide), 1/2.55", 1.4µm, Dual Pixel PDAF, OIS 12 MP, f/2.1, 52mm (telephoto), 1/3.6", 1.0µm, PDAF, OIS, 2x optical zoom 16 MP, f/2.2, 12mm (ultrawide), 1/3.1", 1.0µm, Super Steady video Selfie kamera: 10 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3", 1.22µm, Dual Pixel PDAF, Dual video call, Auto-HDR, 2160p@30fps, 1080p@30fps USB 3.1, Type-C 1.0 reversible connector

Recenzia Samsung Galaxy Note 10 - najlepší smartphon?

Prémiové modely Galaxy Note 10 od Samsungu vždy patrili medzi najlepšie kúsky na trhu. Vo svojom segmente potom dlho nemali a aktuálne ani nemajú príliš konkurentov. Pri týchto modeloch totiž Samsung nešetril na ničom a vždy nám predviedol, čo aktuálne dokáže. Naviac užívatelia majú niečo navyše, a to šikovný stylus S Pen. Ako dopadne vlastne prvý Note, ktorý necieli na tých úplne najnáročnejších zákazníkov, ale zaujme skôr tých, pre ktorých je Note 10+ moc veľký alebo drahý?

Recept na úspešné smartphony bol teda už dávno napísaný a Samsung sa ho držal a málinko ho prikorenil. Je teda Galaxy Note 10 jedným z najlepších smartphonov súčasnosti? Alebo by ste sa radšej mali porozhliadnuť po konkurencii, či siahnuť po minuloročnom modeli, ktorý je stále na vysokej úrovni?

Ukážkový príklad moderného vzhľadu

Výroba smartphonov pri Samsungu už trvá niekoľko dlhých rokov. Za svoju históriu má tak Samsung u užívateľov niekoľko vrúbkov. Pred pár rokmi sa bohužiaľ jeden problém týkal aj Galaxy Notu 7, netreba pripomínať čo sa stalo. Avšak mohol za to dizajn s veľmi štíhlym telom a veľkou batériou. Túto chybu potom už Samsung rozhodne neurobil. Neznamená to však, že by bol Note 10 nejakým dizajnovo neohrabaným kúskom. Naopak, novinka z juhokórejských dielní vyzerá jednoducho fantasticky.

Telo je teda prevažne vyrobené z kovu, ktoré dopĺňa iba sklenený chrbát. V ruke, ale vďaka jemnému zahnutiu telefón pôsobí málinko neisto a klzko. Lepšiemu úchopu našťastie napomáhajú ostrejšie hrany, vďaka ktorým telefón tiež vyzerá elegantne. Pokiaľ ide o ovládacie prvky, tak sú trochu nezmyselne umiestnené na ľavej strane telefónu.

Ľaváci určite jasajú, my ostatní sa budeme musieť bohužiaľ prispôsobiť. Tlačidlo uzamknutia je síce v správnej výške, a však musíte ho stláčať prostredníkom. Pokiaľ máte, ale menšiu dlaň, tak na tlačidlo ani nemusíte dosiahnuť. To isté platí aj o regulátore hlasitosti. Druhá strana je následne úplne prázdna.

Čo sa týka hornej hrany, tak tu máme samozrejme mikrofón a šuflíček pre dve SIM karty. A čo pamäťová karta? Slot pre ňu tu bohužiaľ nehľadajte. Z nám neznámeho dôvodu sa na túto perifériu smartphonu, v Samsung takzvane vybodli.

Opačná strana už, ale skrýva najdôležitejšiu časť telefónu, a tou je stylus S Pen. Je ukrytý na pravej strane a klasicky sa zasúva do tela. Pre jeho vybratie stačí hlavičku stlačiť, načo stylus ľahko vyskočí a pero môžete vytiahnuť. Hneď vedľa je následne umiestnený reproduktor, USB-C konektor a mikrofón.

Ak sa vrátime k onomu reproduktoru, tak jeho kvalita je na vysokej úrovni. Aj vďaka tomu, že ho dopĺňa horný reproduktor. Alebo nie? Samsung tu využil technológiu, s ktorou sme sa prvýkrát mohli stretnúť u konkurenčného modelu LG G7 ThinQ, a to ozvučnú dosku. Vďaka nej, sa zvuk line zo spodku telefónu, až do hornej časti prestupuje von. Vďaka tomuto riešeniu nemusel Samsung vymýšľať, kam umiestni horný reproduktor, a vďaka tomu sa viac sústrediť na spomínaný parádny displej. O tom, ale až neskôr. Na sklenenom chrbte, ktorý je mimochodom lapačom odtlačkov prstov, sú pochopiteľne fotoaparáty. Sú tri a nájdeme ich umiestnené na ľavej strane zvislo. Modul fotoaparátov následne zľahka vystupuje, ale našťastie sa kvôli tomu Note 10 na stole príliš nekolíše. V nami recenzovanej farbe nazývanou gradientná strieborná vyzerá telefón parádne. Navyše môže poslúžiť ako zrkadlo, čo ocenia iste všetky pohlavia. Celkovo Note 10, ale pôsobí ako krehké zariadenie. To je málinko škoda. Nenechajte sa, ale zmiasť. Nechýba totiž praktická odolnosť voči prachu a vode podľa certifikácie IP68. K zisku tejto certifikácie možno pomohlo tiež odstránenie 3,5mm jack konektoru.

samsung note 10 bok

Dokonalosť v každom záhybe

Samsung Display, v tejto divízii technológie juhokórejská firma naozaj exceluje. Ich displej nájdeme vo veľkom množstve smartphonov, a to nielen ich výroby. Displeje Samsungu nájdeme tiež v niektorých iPhonoch. Nie je tak divu, že pre svoju vlajkovú loď bude chcieť Samsung to najlepšie.

Pri  Galaxy Notu 10 je teda prítomný 6,3palcový Dynamic AMOLED HDR10 + displej. Rozlíšenie je následne Full HD +, čo na tomto vydarenom paneli vyzerá naozaj parádne. A to v noci, aj na priamom slnečnom svetle. O automatickej regulácii jasu snáď netreba hovoriť, funguje bezchybne. Nastaviť si môžete tiež filter modrého svetla pre pohodlnejšie hltanie obsahu vo večerných hodinách.

Pod už spomínaným AMOLED displejom je ukrytá tiež rýchla ultrazvuková čítačka odtlačkov prstov. Tá funguje vcelku podarene, jej rozpoznávanie funguje zhruba v siedmich z desiatich prípadov. Ak navyše máte mastné, špinavé čí mokré prsty, tak rozpoznávanie funguje oveľa horšie. Čo sa týka ďalšieho zabezpečenia, tak môžete zvoliť aj rozpoznávanie tváre. To je síce takmer bezchybné, po stránke bezpečnosti však nie je na práve ideálnej úrovni.

A ako je to s notifikáciami a ich oznámením? Pri Notu 10 je niekoľko spôsobov, ako sa môžete napríklad o prichádzajúcej správe dozvedieť. Je tu prítomná funkcia always-on. Na displeji sú teda neustále zobrazené všetky dôležité veci. Navyše si môžete dizajn tiež obmeniť, a pridať do nudného bieleho zobrazenia tiež nejakú farbičku. Funguje aj osvietenie okrajov. Zahnutý Edge displej rozsvieti svoje okraje, a ihneď si tak všimnete, že sa niečo deje.

Ak sme už načali zahnuté kraje, tak je nutné povedať, že chvíľku potrvá kým si na taký typ displeja zvyknete. Zo začiatku sa môže stať, že zapnete dlaňou niečo, čo nechcete. Časom si však zvyknete, a pri užívaní sa budete cítiť ako ryba vo vode.

K zahnutému displeju sa viaže tiež jedna funkcia, ktorú telefón ponúka. A to staré dobré postranné aplikácie. Ťahaním z pravého kraja otvoríte panel vami vybraných najpoužívanejších aplikácií. Jedná sa o príjemnú a užitočnú funkciu, ktorú ale používať nemusíte. Samotné One UI 1.5, čo je nadstavba nad Androidom 9 Pie, je potom veľmi podarené. A to ako po stránke plynulosti, tak aj po stránke dizajnu. Vyzerá to, že Samsungu sa podarilo nájsť tú pravú tvár pre svoje smartphony. Dizajn ikoniek je jednoduchý a zaoblený. Presne to, čo si väčšina zákazníkov praje. Dosť podarené sú aj gestá na ovládanie. Niekomu síce môže vadiť, že sa Kórejčania nevydali cestou iPhonu, mne sa však ich osobitý štýl páči. Systémom sa teda pohybujete swajpováním zospodu nahor. Záleží potom, v ktorej časti toto gesto urobíte. Podľa toho sa potom dostanete buď späť, domov či do multitaskingu. Android 10 by však mal byť už za rohom a ten okrem značných zmien prinesie aj gestá, ktoré poznáme od konkurencie.

Samotný chod systému je potom naozaj ukážkový. Ešte že by nie. Pri pohľade na špecifikácie je totiž všetkým jasné, že sa jedná o absolútnu mašinu. Máme tu totiž špičkový procesor Exynos 9825 s 8 GB RAM. Táto kombinácia následne stačí na všetko. Náročné hry či otvorenie niekoľkých aplikácií a následne prechádzanie medzi nimi nie je pre telefón žiadny problém. V populárnom AnTuTu benchmarku si potom Note 10 vyslúžil veľmi solídne skóre 439 185 bodov. Rozhodne tak nemusíte mať strach, že by vám Note 10 nestačil po stránke výkonu - ide predsa o maximálne pracovný prístroj.

Bohužiaľ jedno z najväčších negatív tohto inak špičkového smartphonu je batéria. Pri vnútornostiach a displeji akým Note 10 disponuje, je 3 500 mAh batéria naozaj malá. To potvrdila aj reálna výdrž. Pri plnom zaťažení, to je takmer celý deň na internete, občasné spustenie nejakej hry, časté fotenie a podobné veci, dá telefón maximálne tri štvrtiny dňa.

Zhruba o 16tej už budete musieť hľadať zásuvku či bezdrôtovú nabíjačku. Ak sa, ale ľahko uskromníte, tak telefón jeden deň zvládne. Každé ráno však odporúčam štartovať so sto percentami. A čo dobitie? Drôtom sa pri rýchlosti 45 W na plnú kapacitu dostanete za zhruba hodinku a pol. Bezdrôtovo to ide výrazne pomalšie, ale aspoň to ide.

samsung note 10 farby

Stylus S Pen: vaša pravá ruka

A teraz k tomu najdôležitejšiemu, čo robí Note Notom. Už od prvej generácie tohto kúsku tu nachádzame stylus zvaný S Pen. Už pri začiatkoch všetkých udivilo, že onen stylus je ukrytý v samotnom tele zariadenia. V priebehu rokov sa potom onen S Pen zdokonaľoval do podoby, v akej ho poznáme dnes.

Dizajn pera je jednoduchý. Je tu jedno tlačidlo, vďaka ktorému môžete napríklad potvrdiť voľbu nad ktorou perom ukazujete. Aby S Pen simulovalo pero, tak na hornej strane je tiež klasické tlačidlo pre vysunutie pera v popiskoch. Tu síce nič nevytiahnete, avšak imitujú zvuk, ktorý vás buď rozčuľuje, či upokojuje. Pokiaľ ide o funkcie, tak perom môžete napríklad mávaním ako čarovnou paličkou prepínať medzi fotografiami. Ďalej je tu tiež užitočná funkcia pre manažérov. Napríklad, ak vysoko postavený človek pred správnou radou prezentuje skrze Samsung Dex dôležitú prezentáciu, môže pomocou S Penu prepínať stránky prezentácie.

Samotný stylus má v sebe malý akumulátor, ktorý sa po vsunutí pera do tela telefónu v maximálnej rýchlosti nabije, aby vydržal približne 2 hodiny vonku z tela. Technológiu Bluetooth Low Energy dokonca Samsung preveroval a za 40 sekúnd nabíjania v tele mobilu dokáže S Pen fungovať pol hodiny alebo 200 stlačení tlačidla.

Fotoaparát je ešte lepší

Aby bola vlajkový loď maximálne úspešná, tak musí nielen vyzerať dobre, či mať špičkové vnútornosti. Tieto dva faktory potom Note 10 spĺňa na jednotku. Pre absolútny úspech tak chýba už len špičkový fotoaparát. Papierovo tu však je. Máme tu totiž trojicu snímačov. Hlavný senzor ten už dobre poznáme. Jedná sa o 12Mpx snímač s nastaviteľnou clonou f / 1.5 až f / 2.4.

Sekundárny snímač má taktiež 12 Mpx so svetelnosťou f / 2.1, pričom sa jedná o teleobjektív s dvojnásobným optickým zoomom. Tretím do partie sa stal 16MPx širokouhlý snímač s clonou objektívu f / 2.2. Aby som nezabudol, tak pre vaše selfie je pripravená 10Mpx kamerka, ktorá síce nepodáva tie najlepšie výsledky, parádu na sociálnych sieťach s nimi však urobíte.

A ako je na tom táto zostavička v praxi? Hlavný snímač podáva naozaj kvalitné výsledky. A to hlavne pri dobrom osvetlení, kde snímke nechýba farebná vernosť ani detaily. Je tu prítomná tiež umelá inteligencia, ktorá rozpozná scénu a následne ju upraví, aby bol výsledok čo najlepší. Našťastie nie je úprava farieb tak agresívna, ako napríklad u konkurenčných smartphonov Huawei. Snímky si aj napriek tomu držia teda svoju farebnú vernosť.

Nebola by to vlajková loď, aby sme tu nenašli špeciálny nočný režim. Aj tu je teda prítomný, bohužiaľ však zostal mierne za očakávaním. Nie že by fotografie boli zlé, to nie, ale konkurencia ako je Pixel 4 to zvláda lepšie. Fotografie zhotovené v tomto režime majú dobrú kvalitu, avšak občas sa vám takúto fotografiu podarí vyfotiť napríklad až na tretíkrát. Predchádzajúce dva snímky sú skrátka nepoužiteľné. Zamrzí tiež ľahko prepálená obloha. V noci by mala byť čierna, pričom detailne prekreslený by mal byť objekt, ktorý fotografujete. Tu je však obloha moc osvetlená, a teda objekt toľko nevynikne. Skvele tu funguje aj automatický HDR režim, pre ešte ostrejšie detaily. Poteší tiež funkcia ako "Fotografia v pohybe"; tu môžeme poznať napríklad z iPhonov. Telefón automaticky zaznamená čo sa na scéne deje ešte predtým než ju vyfotíte. Výsledkom sú teda takzvané živé fotky, ako v novinách Harryho Pottera. Rybie oko, respektíve deformácie krajov fotky. S týmto neduhom sa širokouhlý snímač potýka aj tu. Nie však toľko, ako u lacnejších kúskov. Fotografie zhotovené týmto snímačom sú vcelku dobré. Farby sú ľahko mdlé a detaily nie tak ostré, ale rozhodne sa jedná o jeden z tých kvalitnejších širokouhlých snímačov na trhu. Tretím do partie je potom spomínaný teleobjektív, ktorý disponuje tiež optickou stabilizáciou obrazu. Tento teleobjektív následne dokáže dvojnásobne bezstratovo zväčšiť fotografovaný objekt. Snímky nie sú zlé, ale priblíženie bez straty detailov je pomerne malé, teda si s týmto snímačom veľa srandy neužijete. Rozhodne ale neuškodí, a niektorých užívateľov tiež poteší.

Nádejný výsledok?

Záverom sa sluší povedať, že Note 10 je naozaj špičkovým smartphonom so všetkým. Týmto menším a ľahko odľahčeným modelom oproti Notu 10+  potom možno Samsung udrel klinec po hlavičke. Je síce o niečo slabší, avšak pre drvivú väčšinu užívateľov to úplne stačí. Telefón poteší tiež príjemnými rozmermi. Aj napriek uhlopriečke displeja, akou Note 10 disponuje, tak sa jedná o vcelku kompaktné zariadenia do ruky.

Plusové body telefón následne získa za svoje vnútornosti, vydarený dizajn či nádherný displej. Tromfom v rukáve sa môže stať tiež vydarený stylus S Pen. Pokiaľ ide o zápory smartphonu, tak najväčším problémom je slabá batéria. Nepoteší tiež absencia 3,5 mm jack konektora či slotu na MicroSD kartu.

A čo na to konkurencia?

Porozhliadnuť sa môžete napríklad po podarenej Xperiu 1. Tento kúsok disponuje špičkovým procesorom Qualcomm Snapdragon 855, 6 GB RAM, 128 GB ROM, NFC či Bluetooth 5.0. Ďalej telefón disponuje Androidom 10 či trojitým 12 + 12 + 16 Mpx fotoaparátom. Plusové body Xperia získa tiež za veľký 6,5palcový 4K OLED HDR10 + displej. Zaujať môže tiež Asus Zenfone 6, ktorý si pozornosť získa hlavne vďaka svojej cene. Do tejto cenovej kategórie Asus napchal 6,4palcový Full HD + displej, Qualcomm Snapdragon 855, 6 GB RAM, či 128 GB ROM. O snímky sa tu stará duálny fotoaparát s rozlíšením 48 Mpx + 13 Mpx. Vašu selfie následne môžete odfotiť totožnou zostavou, vďaka dômyselnému otočnému mechanizmu.

Problém konkurencie, ale bude absencia chytrého stylusu, ktorý holt nikto zo spomínaných silových konkurentov neponúka. Silnú spomienku na nostalgiu môže vzbudiť rad telefónov LG Stylo, ktorá sa na našom trhu už, ale nepredáva. Pozor by si však Samsung mal dať na konkurenta z vlastných radov, Galaxy Note 10 Lite, ktorý síce ponúka o niečo horšie špecifikácie aj fotoaparát, ale zato omnoho priaznivejšiu cenu.

 

Diskusia

(0 komentárov)

Prihlásenie

Zabudnuté heslo

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie

Zabudnuté heslo

Objednávka servisu cez Kuriéra

Zariadenie riadne zabaľte do krabice. Kuriér Vás bude kontaktovať.

Cena prepravy kuriérom tam aj späť je spolu 9€ (pre Televízory 19€)

TV musí byť zabalené v krabici aj s polystyrénmi

Kontrolný kód

i
Produkt bol vložený do košíku
Pokračovať v nákupe Košík