Menu

Recenzia iPhone SE 2022

Pridal Pridané 01.07.2022 12:00:00 Počet zobrazení 1938

Stručný pohľad na špecifikácie Apple iPhone SE (2022): Telo: 138,4 x 67,3 x 7,3 mm, 144 g; Sklenená predná časť, sklenená zadná strana, hliníkový rám; Odolnosť voči prachu/vode IP67 (do 1 m po dobu 30 minút), Apple Pay (certifikované Visa, MasterCard, AMEX). Displej: 4,70" Retina IPS LCD, 625 nitov (typ), rozlíšenie 750 x 1334 px, pomer strán 16,01:9, 326 ppi; Široký farebný gamut, True-tone. Čipset: Apple A15 Bionic (5 nm): Hexa-core (2xX,XX GHz Avalanche + 4xX,XX GHz Blizzard); Apple GPU (4-jadrová grafika). Pamäť: 64 GB 4 GB RAM, 128 GB 4 GB RAM, 256 GB 4 GB RAM; NVMe. OS/softvér: iOS 15.4, s možnosťou inovácie na iOS 15.4.1. Zadný fotoaparát: 12 MP, f/1,8 (širokouhlý), PDAF, OIS. Predný fotoaparát: 7 MP, f/2,2. Snímanie videa: Zadná kamera: 4K@24/30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, OIS, stereo záznam zvuku; Predná kamera: 1080p@30/120fps; gyro-EIS. Batéria: 2018 mAh; Rýchle nabíjanie 18W, 50% za 30 min (inzerované), bezdrôtové nabíjanie Qi. Rôzne: Čítačka odtlačkov prstov (namontovaná vpredu); NFC.

Recenzia iPhone SE 2022

Úvod
Špeciálna edícia iPhone, známa aj ako najlacnejší iPhone alebo retro, bola vynovená a je už k dispozícii na zakúpenie. Ide o veľmi malé obnovenie telefónu s rovnakým názvom z roku 2020, pričom väčšina vylepšení pochádza z nového čipsetu a jeho sprievodného 5G modemu.

Apple má naozaj rád recykláciu. Je hrdá na svoju ekologickú montážnu linku, recyklované materiály, obaly bez PVC, tenké maloobchodné škatule, čoraz menšiu stopu elektronického odpadu. Zjavne sa však veľmi zaujíma o recyklačný dizajn, pretože tretia generácia iPhone SE má rovnaký exteriér ako druhá generácia iPhone SE z roku 2020 a iPhone 8 z roku 2017.

iPhone SE (2022) si tiež ponechal 4,7-palcový Retina LCD displej s obnovovacou frekvenciou 60 Hz zo svojich predchodcov. To znamená veľké hrubé rámy na hornej a spodnej strane, ale aj tlačidlo Home a integrovaný snímač odtlačkov prstov Touch ID.

Novinkou v iPhone SE (2022) je čipset – používa rovnaký Apple A15 Bionic ako vlajkový rad iPhone 13. To pravdepodobne robí z iPhone SE (2022) najvýkonnejší smartfón na celom svete, ak vezmeme do úvahy jeho malý displej s menším počtom pixelov ako ktorýkoľvek iný smartfón vyššej alebo strednej triedy. K dispozícii je tiež viac pamäte RAM, teraz sú to 4 GB, oproti 3 GB na predchádzajúcom modeli SE.

Nový čipset umožnil pripojenie 5G, väčší výpočtový výkon pre iOS a Deep Fusion pre predný a zadný fotoaparát. Pridanie nočného režimu však chýbalo, možno z dôvodov, ktoré nemohol ovplyvniť.

iPhone SE (2022) prichádza aj s o niečo väčšou batériou – teraz má 2 018 mAh namiesto 1 821 mAh. Bezdrôtové nabíjanie je k dispozícii rovnako ako predtým a pretože kapacita batérie je taká malá, že sa nabíja pomerne rýchlo, aj keď podporované rýchlosti nabíjania telefónu nie sú ani zďaleka najvyššie na trhu.

Ostatné špecifikácie iPhone SE (2022) sú identické s modelom 2020 – vzadu je 12MP OIS kamera a vpredu 7MP kamera. Získate tiež stereo reproduktory, podporu Apple Pay a odolnosť voči prachu a vode IP67.

Apple A15 Bionic patrí medzi najvýkonnejšie čipy na svete a je zbytočné ho spárovať s tak malou obrazovkou s nízkym rozlíšením, ktorá nemôže prekročiť 60 Hz. Je to ako dať motor Ferrari do VW Polo. Myslíme si však, že Apple potreboval obnoviť SE pomocou 5G pripojenia a bolo najjednoduchšie použiť čip, ktorý už vyrába v najväčšom množstve.

Napriek tomu by sme uprednostnili väčšiu OLED obrazovku, aj keď 60 Hz. A MagSafe mal byť tiež prítomný, v skutočnosti sme boli prekvapení, že sme ho nevideli na tomto novom SE.

Apple sľubuje pre SE 5 rokov aktualizácií, rovnako ako na svojich prémiových iPhonoch, takže aj to je ďalší možný dôvod, prečo potreboval použiť aktuálny najlepší čipset.

Dosť bolo škádlení, poďme rozbaliť tento iPhone a začať túto recenziu.

Apple iPhone SE (2022) má rovnakú škatuľu ako vlajková loď iPhone – čo znamená, že je tenký, malý a ľahký a obsahuje iPhone a kábel USB-C-to-Lightning.

iPhone SE (2022) podporuje 20W nabíjanie, takže ak už máte 20W Apple Power adaptér alebo podobný USB-C PD, mali by ste byť v poriadku.

 

Dizajn, konštrukcia, manipulácia


Apple iPhone SE (2022) je jediným súčasným modelom iPhonu, ktorý dnes môžete získať so zaobleným rámom „starej školy". Je to tiež jeden z mála telefónov na trhu, ktorý je zároveň kompaktný a zakrivený.
Dizajn iPhonu SE (2022) samozrejme nie je nový. Používa identický dizajn, tvar a dokonca aj pôdorys ako iPhone 8 z roku 2017. iPhone 8 je zasa zmesou iPhonu 6 z roku 2014 s dvojitým skleneným sendvičom iPhonu 4 z roku 2010.

Tretia generácia iPhone SE má na oboch stranách dva sklenené panely vyrobené z Corning s 2,5D zaoblenými hranami. Tenký hliníkový rám je tiež zaoblený a pekne ladí s jemnými krivkami sklenených panelov pre jeden krásny plynulý prechod.
iPhone SE (2022) je odolný voči prachu a vode podľa IP67, čo znamená, že vydrží až 30 minút pri ponorení do čistej vody až do hĺbky metra. To nie je také pôsobivé ako vlajkové telefóny iPhone, ale na väčšinu účelov je to dosť praktické.

Je dobré vedieť, že sklenené panely nie sú Ceramic Shield, ale sú vyrobené Corning a sú verziami slávnej série Gorilla Glass.

Spolu s ľahkým telom si iPhone SE (2022) zamilujú fanúšikovia kompaktných zariadení. Nie je to však najkompaktnejší telefón, aký má Apple. V skutočnosti iPhone 13 mini a iPhone 12 mini pred ním sú ešte menšie a predsa s oveľa väčšou obrazovkou.

iPhone 13 mini poskytuje bezpečnejšie uchopenie vďaka plochému rámu a panelom, no iPhone SE má tenší profil. A nemá ostrovček na fotoaparát, aby sa kolísal na stole.

Apple iPhone SE (2022) recenziaiPhone SE a iPhone 12 mini
Hrubé čierne rámčeky nad a pod displejom iPhonu SE samozrejme nebudú pre každého. To je však cena, ktorú treba zaplatiť za lacnejší, ale výkonný iPhone. Koniec koncov, je takmer o 300 EUR lacnejší ako najlacnejší iPhone 13 mini.

4,7-palcový LCD displej je prenesený z iPhone SE (2020) a iPhone 8. Je to panel 16:9 s ostrosťou 326 ppi a štandardnou obnovovacou frekvenciou 60 Hz (ale znova, 13 mini nie je rýchlejšie).

V hornej časti obrazovky je slúchadlo za tenkou mriežkou, predná kamera s rozlíšením 7 MP a množstvo senzorov vrátane skutočného priblíženia. Slúchadlo slúži aj ako stereo reproduktor a je pomerne výkonné, najmä keď je nasadené na tak malé zariadenie.

Pod obrazovkou je tlačidlo Domov s integrovaným snímačom odtlačkov prstov Touch ID. Nie je to skutočný kľúč, ale je citlivý na tlak a kľúč aj skener fungujú neuveriteľne rýchlo a presne.

Zadná strana iPhone SE (2022) je jednoduchá, celá lesklá a zrkadlová. Jediný 12MP fotoaparát je v ľavom hornom rohu a mierne vyčnieva zo zadnej strany. Vedľa fotoaparátu môžete vidieť sekundárny mikrofón a quad-LED dvojtónový blesk.

Fotoaparát sa zdá byť rovnaký, pretože pravdepodobne iPhone 8, samozrejme s OIS, ale bol vylepšený pomocou najnovších Smart HDR a Deep Fusion.

Hliníkový rám je mierne zakrivený a s matným povrchom. Zabezpečuje dostatočne dobrú priľnavosť.
V spodnej časti iPhonu môžete vidieť port Lightning, primárny mikrofón a druhý stereo reproduktor.
A nakoniec, bočné tlačidlo (zapnutie/uzamknutie/Siri) je napravo, vedľa slotu nanoSIM.

Dva sklenené panely iPhonu SE (2022) sú magnety na šmuhy, ale Apple na ne použil oleofóbny povlak, ktorý má dve veci – odtlačky prstov nie sú také viditeľné a všetko trvá dlhšie, kým sa všetko rozmaže, a potom – je ľahšie vyčistite všetky nepríjemnosti jediným utretím dlaňou alebo košeľou.
iPhone SE a jeho pevná konštrukcia poskytujú bezproblémovú manipuláciu. Je to jeden pôsobivo tenký a ľahký smartfón a pri nosení vo vreckách sme ho takmer necítili.

 

Displej

4,7-palcový LCD displej Apple iPhone SE (2022) má 750 x 1 334 pixelov alebo 326 ppi – to, čo marketing Apple rád nazýva rozlíšenie Retina, ale to je pojem, ktorý je už dávno zbavený významu.
Panel má podľa reklamy dosahovať maximálny jas 625 nitov, kontrast 1400:1 a ponúka vylepšenie True Tone. Panely rovnakej veľkosti používané na iPhone 6 a 6s mali nižší jas, neponúkali podporu farieb P3 a True Tone vtedy ešte nebolo.

Obrazovka iPhone SE (2022) má pevnú obnovovaciu frekvenciu 60 Hz a 60 Hz vzorkovacej frekvencie dotyku.

Obrazovka je vybavená ochranným sklom vyrobeným spoločnosťou Corning s oleofóbnou vrstvou pre odolnosť voči rozmazaniu.

Takže začneme s našimi tradičnými meraniami displeja. LCD panel na treťom iPhone SE dosiahol vynikajúci kontrastný pomer 1424:1 – v súlade s tým, čo Apple sľubuje. Displej ponúka dostatočne hlbokú úroveň čiernej a vysoký maximálny jas 605 nitov.

Presnosť farieb

Displej iPhone SE (2022) má vynikajúcu kalibráciu a presnosť farieb – namerali sme priemernú deltaE 1,2 oproti cieľom sRGB. Obrazovka plne podporuje DCI-P3 a pri zobrazení obsahu DCI-P3 sa automaticky prepne na túto gamu.

Streaming
Podľa spoločnosti Apple iPhone SE (2022) podporuje streamovanie videa HDR10 a Dolby Vision a skutočne všetky populárne aplikácie rozpoznali obrazovku ako takú. Naše skúsenosti so streamovaním na cestách boli skvelé – farby, jas a kontrast sú veľmi dobré. Samozrejme, tento starodávny LCD v skutočnosti nie je panel HDR, takže tónovo mapuje obsah HDR do svojich možností SDR. Takže zatiaľ čo obsah HDR sa bude prehrávať, neočakávajte žiadny rozdiel oproti SDR.

Životnosť batérie
Apple iPhone SE (2022) je napájaný 2 018 mAh batériou, čo je 10% nárast oproti predchádzajúcemu modelu z roku 2020. V kombinácii s novou energeticky efektívnejšou čipovou sadou sľubuje tretí iPhone SE ďalšie 2 hodiny prehrávania videa (lokálneho aj streamovaného), ako aj ďalších 10 hodín prehrávania zvuku.

Telefón tiež podporuje až 20W káblové rýchle nabíjanie, potrebujete len kompatibilnú nabíjačku USB Power Delivery.

Takže nový iPhone SE (2022) získal celkové hodnotenie výdrže 62 hodín, čo je dosť slabé. V porovnaní s SE (2020) mal o 2 hodiny viac pri hovoroch 3G a o 1 ďalšiu hodinu pri prehrávaní videa. Výdrž v pohotovostnom režime a webové časy zostávajú prakticky nezmenené.

Rýchlosť nabíjania
iPhone SE (2022) podporuje káblové nabíjanie do 20 W a základné bezdrôtové nabíjanie do 7,5 W. Tento iPhone nemá podporu MagSafe a rovnako ako zvyšok radu iPhone sa dodáva bez nabíjačky.
Pre iPhone SE (2022) bude fungovať akákoľvek nabíjačka USB-C PD. Použili sme 20W napájací adaptér Apple, pretože si myslíme, že väčšina používateľov iPhone si ho zaobstará a ponechá si ho pre svoje ďalšie telefóny.
Reproduktory - hlasitosť a kvalita
Apple iPhone SE (2022), rovnako ako iPhone SE (2020) a mnoho najnovších modelov iPhone, ponúka nastavenie hybridného stereo reproduktora. To znamená, že v spodnej časti telefónu je jeden reproduktor, zatiaľ čo slúchadlo slúži ako druhý.

Reproduktory nie sú príliš nesúladné a sme spokojní so zážitkom z počúvania, či už bol orientovaný na výšku alebo na šírku. Samozrejme, spodný reproduktor je o niečo hlasnejší a ponúka viac basov, ale nie je príliš rušivý.

iPhone SE (2022) získal v našom teste hlasitosti známku Veľmi dobrá, rovnako ako väčšina nedávnych iPhonov, ktoré sme testovali.

Ešte lepšie je, že jeho kvalita zvuku si zaslúži aj známku Very Good za vyvážený a bohatý zvuk. Nie je to také skvelé ako hlboký zvuk pochádzajúci z iPhone 13, ale blízko.

 

Softvér a výkon

Apple iOS 15.4 na iPhone SE
Všetky najnovšie telefóny iPhone sa dodávajú so systémom iOS 15 od spoločnosti Apple. Nie je to významná aktualizácia oproti iOS 14, ale zaobľuje mnohé tvary prvkov používateľského rozhrania, ako sú ponuky a ikony nastavení, upozornenia, tlačidlá. Výrazne zlepšuje aj FaceTime a Správy, správu upozornení, prehliadač Safari (ktorý má teraz rozšírenia), Peňaženku a Mapy. Vďaka tomu sú Fotky a Spotlight ešte inteligentnejšie – aplikácia Fotky teraz dokáže čítať a kopírovať text v reálnom čase.

Rozhranie iOS je stále založené na domácich obrazovkách vyplnených aplikáciami a stohovateľnými miniaplikáciami, knižnica aplikácií s automatickým triedením je vašou zásuvkou aplikácií, sú tu tiež známe a oznamovacie a ovládacie centrá.

Navigačné gestá zostávajú rovnaké ako na telefónoch iPhone pred X – stlačením tlačidla Domov zatvoríte plochu/aplikáciu a dvojitým stlačením prepínač úloh.

Centrum upozornení sa vyvolá potiahnutím prstom z hornej časti obrazovky. Panel bol zjednotený s uzamknutou obrazovkou v systéme iOS 11 a ak používate rôzne tapety pre domácu a uzamknutú obrazovku, môžete sa najprv zmiasť.

Ovládacie centrum so všetkými vašimi (prispôsobiteľnými) prepínačmi sa vyvolá potiahnutím prstom z dolnej časti obrazovky. Na prístup k ďalším ovládacím prvkom môžete použiť hmatový dotyk. A percento batérie sa sem presunulo natrvalo, pretože na stavovom riadku preň nezostalo miesto.

Apple iOS 15 má vylepšené profily upozornení (Focus) založené na rôznych automatizáciách, ktoré sú skvelé pre tých, ktorí dostávajú veľa upozornení denne. K dispozícii je tiež nová možnosť Súhrn, ktorá vám pomôže dostať sa do tempa po prerušení prevádzky.
Nakoniec, so službou SharePlay budú môcť používatelia počas hovoru FaceTime počúvať skladby, sledovať film alebo televíznu reláciu, absolvovať spoločné cvičenie alebo zdieľať svoju obrazovku a prezerať si aplikácie so svojimi priateľmi alebo členmi rodiny. SharePlay v súčasnosti podporujú Apple Music, Apple TV+ a Apple Fitness+, ako aj Disney+, ESPN+, HBO Max, Hulu, MasterClass, Paramount+, Pluto TV, SoundCloud, TikTok, Twitch a v budúcnosti pribudnú aj v ďalších službách. Funguje na zariadeniach iPhone, iPad, Mac a Apple TV.

Výkon a benchmarky
Apple iPhone SE (2022) využíva najnovší čip Apple A15 Bionic, rovnaký ako prémiová séria iPhone 13. Je to druhý 5nm čip Apple (proces TSMC druhej generácie 5nm) a obsahuje neuveriteľných 15 miliárd tranzistorov – to je o 27 % viac ako A14 v telefónoch iPhone 12.

Čip A15 sa stále spolieha na šesťjadrový procesor s 2 veľkými jadrami Avalanche taktovanými na 3,23 GHz a 4 malými jadrami Blizzard pracujúcimi na 1,82 GHz.

K dispozícii je vylepšený 4-jadrový GPU Apple, ktorý by mal byť výrazne výkonnejší ako GPU vo vnútri GPU druhého iPhone SE v rámci čipu A13.

A15 má tiež nový 16jadrový neurónový engine, ktorý poháňa funkcie, ako je rozpoznávanie hlasu a obrazu na zariadení a ďalšie pokročilé úlohy strojového učenia. Okrem toho je na palube nový ISP, dvojnásobné množstvo vyrovnávacej pamäte, ako aj nový zobrazovací modul a nové kódovače a dekodéry videa.

iPhone SE (2022) má 4 GB RAM, o 1 GB viac ako iPhone SE (2020) a rovnako ako na iPhone 13 a 13 mini.

Nakoniec, Apple A15 Bionic prichádza aj s modemom X60 5G od Qualcommu.
Telefóny iPhone sú známe tým, že využívajú 100 % dostupných zdrojov. Preto sme spustili záťažové testy CPU a GPU.

Takže iPhone SE (2022) dokázal udržať 75% svojho maximálneho výkonu na APSI Bench pri behu 30 minút. Na tak tenký sklenený telefón je to vynikajúci výsledok.

Potom sme spustili 3D Mark Stress Test a iPhone si udržal 74 % svojho grafického výkonu, čo je ďalší solídny úspech, po zvážení všetkých vecí.
iPhone SE (2022) teda ponúka vynikajúci trvalý výkon aj pri využití 100 % dostupných zdrojov, a to je skvelé.

Dokážete niekedy využiť jeho plný potenciál? Pravdepodobne nie. HD displej so 60 Hz je príliš obmedzujúci.

 

Kamera Fotky a Kvalita Videa

Jedna kamera na každej strane
iPhone SE (2022) má rovnaký 12MP zadný a 7MP predný fotoaparát ako iPhone 8 a iPhone SE (2020). Obaja používajú rovnaké staré snímače a rovnaké šošovky. To je pravdepodobne dôvod, prečo nedostanú nočný režim napriek obrovskému množstvu dostupného výpočtového výkonu. Napriek tomu sú funkcie Smart HDR a Deep Fusion povolené na zvýšenie kvality obrazu.

Neexistuje žiadny ultraširokouhlý fotoaparát, ani teleobjektív. Makro fotografia nepatrí medzi možnosti iPhonu SE (2022) a vo všeobecnosti nie sú s týmto smartfónom možné žiadne súčasné vychytávky, ktoré sme dnes očakávali od smartfónov strednej triedy. To, čo má, však dobre využíva.
Zadný fotoaparát sa spolieha na 12MP snímač s 1,22 µm pixelmi a 28 mm f/1,8 stabilizovaným objektívom. K dispozícii je PDAF a tento fotoaparát dokáže zachytiť až 4K videá pri 60 snímkach za sekundu.

Predná kamera využíva 7MP snímač a môže použiť obrazovku ako blesk. Má 32 mm f/2,2 objektív a zaostrenie je pevné.

Hľadáčik je väčšinou rovnaký už od iOS 13 a iPhonu 11. Spracovanie obrazu Apple zahŕňa Smart HDR, Deep Fusion, fotíte Portréty, no chýba Nočný režim.

Deep Fusion sa používa, keď svetelné podmienky nie sú ideálne. Spúšťa sa namiesto Smart HDR a niekedy aj pri slabom osvetlení. Deep Fusion zachytí štyri snímky predtým, ako stlačíte spúšť, ďalšie štyri a jeden snímok s dlhou expozíciou. Neural engine vyberie najlepšie snímky a poukladá ich do vysokokvalitnej HDR fotografie, ktorá je veľmi detailná, ostrá a prirodzenejšie. Proces strojového učenia procesora Neural analyzuje snímaný obrázok a spracováva ho podľa jeho obsahu – povedzme oblohy, lístia alebo odtieňov pokožky. Štruktúra a farebné odtiene sú založené na pomeroch získaných neurónovou jednotkou na CPU A15.

Rozhranie fotoaparátu vám umožňuje prechádzať medzi režimami a má niekoľko nastavení, ktoré môžete odhaliť potiahnutím prstom nahor – blesk, živá fotografia, pomer strán fotografie, kompenzácia expozície a filtre. V režime videa môžete zmeniť rozlíšenie a snímkovú frekvenciu z hľadáčika.

K dispozícii je nová funkcia s názvom Fotografické štýly, ktorá automaticky upraví fotografiu po jednom prvku (napríklad s použitím rôznych opráv na objekt a pozadie). Môžete si vybrať medzi Standard, Bohatý kontrast, Vibrant, Warm a Cool. Každý z týchto režimov si môžete vyladiť podľa svojich predstáv a nastaviť preferovaný ako predvolený. Je to ako filtre, ale trvalejšie.

Kvalita fotografie

Ak ste videli obrázky z jedného nedávneho fotoaparátu Apple, videli ste ich všetky. Napriek mnohoročnému rozdielu a množstvu vylepšení zavedených s novšími telefónmi iPhone je kvalita fotografií veľmi podobná.

Čo je dobrá správa v tom zmysle, že aj zastaralý hardvér, akým je iPhone SE (2022), dokáže produkovať dobré obrázky, ale aj zlá správa, pretože sa zdá, že Apple maximalizuje potenciál svojich najnovších fotoaparátov.

Každopádne, fotografie nasnímané zadným fotoaparátom iPhonu SE (2022) sú v mnohých smeroch dobré – je tu dostatok detailov, šum je nízky, vyváženie bielej je na mieste, kontrast vysoký a dynamický rozsah tak akurát.

Existujú však dve chyby, ktoré sú súčasťou spracovania obrazu spoločnosti Apple už roky. Po prvé - sýtosť farieb. Príliš sa snaží zostať verný životu a nakoniec vyzerá nudne. Každý potrebuje vo svojom živote trochu farieb a myslíme si, že predvolenému spracovaniu obrazu by prospelo zvýšenie sýtosti farieb. Našťastie zmena predvoleného fotografického štýlu teraz ponúka jednoduchú opravu.

A po druhé, nesúrodé výsledky v oblastiach s náhodnými detailmi, ako je lístie. Niekedy je skvelé lístie, inokedy je to hrozná šmuha fest podobná olejomaľbe.

Na iPhone SE (2022) nemusí byť nočný režim, ale častejšie vytvára jemné fotografie pri slabom osvetlení. Vďaka optickej stabilizácii obrazu, Smart HDR a/alebo Deep Fusion sú fotografie pri slabom osvetlení, ktoré sme nasnímali iPhone, skvelé.

Vyriešených detailov je dostatok, expozícia akurát, dynamický rozsah vysoký a páči sa nám kontrast. Je tu veľa viditeľného šumu – pravdepodobne kvôli nie tak tvrdej redukcii šumu – ale myslíme si, že Apple našiel dobrú rovnováhu medzi potlačením hluku a ponechaním nedotknutých detailov.

Sýtosť farieb je opäť príliš konzervatívna a mohla by sa použiť na oživenie a lístie je zasiahnuté.

Nástroj na porovnávanie fotografií Nástroj na porovnávanie fotografií Nástroj na porovnávanie fotografií
Apple iPhone SE (2022) proti Galaxy S21 5G a iPhone 13 mini v našom nástroji na porovnanie fotografií

Selfie
Selfie kamera môže mať iba 7 MP, ale zobrazuje oveľa viac detailov ako mnohé 16 MP, 20 MP alebo dokonca 32 MP fotoaparáty Quad-Bayer, ktoré sme videli na iných telefónoch. Vyriešené detaily sú pôsobivo vysoké a ostrosť je vynikajúca, zatiaľ čo šum je relatívne nízky.

Ešte lepšie je, že selfie fotografie ukazujú krásny dynamický rozsah a dobrý kontrast a dokonca aj farby sú tu dobré, živé a vyzerajú, no, farebné. Celkovo sú to jedny z najlepších selfie, ktoré môžete na telefóne získať.

Konečne môžete fotiť aj selfie portréty, a tie sú hodné vlajkovej lode. Objekty sú dobre exponované, detailné a farebné, falošný bokeh vyzerá naozaj dobre a separácia je zdatná a príjemná. Niektoré z najlepších selfie portrétov, určite.

Kvalita videa
Hlavný fotoaparát Apple iPhone SE (2022) podporuje všetky populárne rozlíšenia a obnovovacie frekvencie – dokáže robiť 4K pri 60fps a 1080p pri 240fps. - všetky sú ako obvykle opticky stabilizované. Všetky režimy sú vybavené aj stabilizáciou kinematografického videa a rozšíreným dynamickým rozsahom vďaka Smart HDR.

Prenosová rýchlosť videa je približne 45 Mbps v 4K pri 30 fps a 100 Mbps pre 4K pri 60 fps. Zvuk je zaznamenaný v širokom stereo s bitovou rýchlosťou 160 Kbps.

4K videá zo zadnej kamery sú jednoducho vynikajúce. Vyriešených detailov je dostatok, ostrosť tak akurát, šum nízky a vyváženie bielej a podanie farieb sú na mieste. Dynamický rozsah je široký, pričom kontrast neutrpí a všetko vyzerá dobre. Lístie by mohlo byť hitom, ako je vidieť na fotografiách, ale okrem toho - toto sú naozaj dobré 4K videá.

Klipy 4K pri slabom osvetlení sú tiež dobré. Sú zašumené ako nočné fotografie, ale vykazujú dobré úrovne detailov, skvelú expozíciu a viac než primeraný dynamický rozsah. Farby sú tiež dobré. Optická stabilizácia obrazu tu určite príde vhod a iPhone SE (2022) ponúka veľmi dobré nočné videá.

 

Záver

iPhone SE (2022) je najlacnejší iPhone, ktorý si môžete od Apple kúpiť, a to je pre určitú skupinu kupujúcich všetko, na čom záleží. Nie sme si istí, že toto sú ľudia, ktorých zaujíma pridanie 5G pr rýchlejšej čipovej sady, ale aj tak to dostanú. Nový model SE si zachováva ikonický, aj keď starý dizajn, je pomerne ľahký a vodotesný a ponúka chvályhodný zážitok vo všetkých smeroch.

Samozrejme, iPhone SE (2022) je veľmi malá inovácia oproti iPhone SE (2020), takže pochybujeme, že niekto bude chcieť inovovať. V skutočnosti je jedinou zásadnou zmenou výmena čipsetu a z toho vyplývajúca 5G konektivita. Ak nepotrebujete 5G, potom by ste boli úplne v poriadku s druhou generáciou iPhone SE. Je to doslova rovnaký telefón, dokonca aj farebné možnosti sú totožné.

Kým sú zásoby vypredané, predchádzajúci iPhone SE je prvým modelom, ktorý treba zvážiť. Spoločnosť Apple ukončila predaj modelu zo svojej webovej stránky, ale SE (2020) je stále k dispozícii na nákup u rôznych maloobchodníkov po celom svete. A stojí približne 260 €, čo je polovica ceny iPhonu SE (2022), vďaka čomu má neporovnateľne lepšiu hodnotu.

iPhone 12 mini je oficiálne dostupný a jeho základný model je o približne 680 € alebo 180 € drahší ako iPhone SE (2022). Je to menší telefón, no má väčšiu OLED obrazovku s rýchlejšou odozvou na dotyk, vďaka čomu operácie vyzerajú plynulejšie. 12 mini ponúka sklo Ceramic Shield, má extra 12MP ultraširokouhlý fotoaparát na zadnej strane a lepší 12MP predný fotoaparát so 4K videom. Do úvahy treba brať aj Face ID a lepšiu výdrž batérie. Ak dokážete natiahnuť svoj rozpočet tak ďaleko a záleží vám na používateľskom zážitku, skutočne si myslíme, že mini má oveľa lepšiu hodnotu za peniaze.

Nezahŕňame iPhone 13 mini, pretože je o ďalších 120 EUR drahší a neponúka dostatok vylepšení, ktoré by to ospravedlnili. Pokiaľ možno nehľadáte 128 GB úložného priestoru, čo je základ pre 13 mini, ale drahý upgrade na SE (2022) a 12 mini.

Ak ekosystém od Applu nie je nutnosťou, možno sa vám bude páčiť kompaktný Asus Zenfone 8. Je asi o 100 € drahší ako iPhone SE (2022), no prichádza s 5,9-palcovým AMOLED s obnovovacou frekvenciou 120 Hz a skvelým duálnym - kamerový systém na zadnej strane. Jeho predný fotoaparát je tiež vynikajúcou voľbou pre jeho 12MP snímač a možnosti automatického zaostrovania.

Napokon, minuloročný Samsung Galaxy S21 5G je dobrou voľbou aj pre svoj kompaktný tvar, skvelý 6,2-palcový Dynamic AMOLED 2X s obnovovaním 120 Hz, výkonný hardvér a okrem hlavnej strieľačky aj trojitý fotoaparát s ultraširokouhlým a teleobjektívom. Má tiež oveľa lepšiu výdrž batérie a ekosystém a rad príslušenstva spoločnosti Samsung sa stali rovnako dobrými ako ekosystém spoločnosti Apple. S21 5G je asi o 80 EUR drahší ako iPhone SE (2022), stále je primerane kompaktný, ale s oveľa väčšou obrazovkou.

Náš verdikt
Ak ste odhodlaní kúpiť si iPhone, ale chcete minúť čo najmenej, iPhone SE (2022) je vašou predvolenou možnosťou a nič z tejto recenzie nezmení váš názor. Potom znova pravdepodobne nebudete čítať recenzie na prvom mieste.

Pokračovania spoločnosti Apple sa len zriedka veľa menia, aby ste sa dostali na ďalšiu generáciu a iPhone SE (2022) je len ďalším príkladom toho. Napriek tomu, že príchod trvá dva roky, má len novší čip Apple A15 s 5G modemom. Zvyšok je v skutočnosti rovnaký - podobný tomu, čo mal iPhone 8 v roku 2017.

Nie je to telefón, ktorý budete nenávidieť, nechápte nás zle. Dobrý, aj keď malý displej, vynikajúce reproduktory, spoľahlivý fotoaparát a veľmi kompaktné telo.

iPhone SE (2022) dokáže veľa vecí dobre a to by mohlo stačiť na ospravedlnenie jeho základnej ceny 520 € v očiach mnohých ľudí.
Samozrejme, vyzerá retro a má malý displej s nízkym rozlíšením a pomalým obnovovaním s obrovskými čiernymi rámami. Na zadnej strane je len jeden fotoaparát a ten, ktorý od roku 2017 nemá aktualizáciu snímača ani objektívu – preto chýba nočný režim.

Tak toto je naozaj telefón pre dve skupiny ľudí. Prvý chce čo najlacnejší vstup do ekosystému iOS. Druhou sú tí, ktorí hľadajú výkonný kompaktný telefón s rovnakou požiadavkou na čo najnižšie výdavky. Ak zapadnete do niektorého z nich, iPhone SE (2022) bude fungovať dostatočne spoľahlivo, takže nebudete ľutovať, že ste ho dostali. V každom inom prípade by ste mali natiahnuť rozpočet na iPhone 12 mini alebo namiesto toho preskúmať nekonečný trh Android.

Diskusia

(0 komentárov)

Nový komentár

Kontrolný kód

i

* (Povinné)

Prihlásenie

Zabudnuté heslo

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie

Zabudnuté heslo

Objednávka servisu cez Kuriéra

Zariadenie riadne zabaľte do krabice. Kuriér Vás bude kontaktovať.

Cena prepravy kuriérom tam aj späť je spolu 9€ (pre Televízory 19€)

TV musí byť zabalené v krabici aj s polystyrénmi

Kontrolný kód

i
Produkt bol vložený do košíku
Pokračovať v nákupe Objednať