Menu

Recenzia iPhone 13

Pridal Pridané 15.12.2021 15:00:00 Počet zobrazení 1630

Stručný prehľad špecifikácií Apple iPhone 13: Telo: 146,7x71,5x7,7mm, 174g; Sklenená predná strana (Gorilla Glass), sklenená zadná strana (Gorilla Glass), hliníkový rám; Odolnosť voči prachu/vode IP68 (do 6 m po dobu 30 minút), Apple Pay (certifikácia Visa, MasterCard, AMEX). Displej: 6,10" Super Retina XDR OLED, HDR10, Dolby Vision, 800 nitov (typ), 1200 nitov (špičkový), rozlíšenie 1170 x 2532 px, pomer strán 19,48:9, 460 ppi; Široký farebný gamut, True-tone. Čipset: Apple A15 Bionic (5 nm): Hexa-core (2x3,22 GHz Avalanche + 4xX,X GHz Blizzard); Apple GPU (4-jadrová grafika). Pamäť: 128 GB 4 GB RAM, 256 GB 4 GB RAM, 512 GB 4 GB RAM; NVMe. OS/softvér: iOS 15. Zadná kamera: Širokouhlá (hlavná): 12 MP, f/1,6, 26 mm, 1,7 µm, dual pixel PDAF, senzor-shift OIS; Ultra širokouhlý: 12 MP, f/2,4, 120˚, 13 mm. Predná kamera: Širokouhlá (hlavná): 12 MP, f/2,2, 23 mm, 1/3,6"; Hĺbka: SL 3D. Snímanie videa: Zadná kamera: 4K@24/30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, HDR, Dolby Vision HDR (až 60fps), záznam stereo zvuku; Predná kamera: 4K@24/25/30/60fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS. Batéria: 3240 mAh; Rýchle nabíjanie 20W, 50% za 30 min (inzerované), USB Power Delivery 2.0, bezdrôtové nabíjanie MagSafe 15W, magnetické rýchle bezdrôtové nabíjanie Qi 7,5W. Rôzne: Face ID, akcelerometer, gyroskop, blízkosť, kompas, barometer; NFC; Príkazy a diktovanie prirodzeného jazyka Siri, podpora Ultra Wideband (UWB)

Recenzia iPhone 13

Úvod

Notoricky známy zárez, ktorý bol prvýkrát predstavený s iPhone X v roku 2017, sa rozšíril v priebehu niekoľkých mesiacov v celom odvetví smartfónov, možno rýchlejšie ako ktorákoľvek iná funkcia doteraz. Odvtedy sa zmenil na kvapôčky, diery alebo zmizol vďaka vyskakovacím alebo pod obrazovkou selfie. Apple však prvýkrát za štyri roky zmenšil svoju veľkosť, aj keď nie o veľa, a konečne sa začal proces zbavovania sa. Predpovede pre iPhone 14 už bežia divoko.

Pri iPhone 13 je nesprávne zamerať sa len na veľkosť zárezu. Tento štandardný model 13 má 6,1" Super Retina XDR OLED obrazovku s Dolby Vision, teraz s vyšším jasom, doteraz najvýkonnejší mobilný čip - Apple A15 Bionic a tri pekne schopné 12MP fotoaparáty – dva vzadu a jeden vpredu. Apple použil nový, väčší senzor pre hlavný fotoaparát a stabilizácia posunu senzora z minuloročného 12 Pro Max sa rozšírila do celej zostavy iPhone 13 .

Medzi ďalšie vylepšenia patrí zdvojené základné úložisko, väčšia batéria a niekoľko exkluzívnych softvérových trikov pre fotoaparát, ako je režim Cinematic a fotografické štýly.

A je to – jasnejšia obrazovka s menším výrezom, rýchlejšia čipová sada, väčší úložný priestor, viac batérie a vylepšený snímač na hlavnom fotoaparáte. Nie je to aktualizácia, v ktorú používatelia iPhone 12 dúfali, ale masívna pre každého, kto používa iPhone staršej generácie.

Najväčším sklamaním musí byť chýbajúca podpora ProMotion – obnovovacia frekvencia 120 Hz je tento rok exkluzívna len pre modely Pro a predpokladáme, že základné modely budú musieť počkať rok alebo dva, kým ju budú môcť mať. Upgrade automatického zaostrovania ultraširokého fotoaparátu je tiež exkluzívny pre sériu Pro, čo nie je skvelé, ale Apple to zvyčajne robí, takže to tiež nie je prekvapujúce.

 

Rozbalenie iPhone 13

S iPhone 13 nie je veľa vecí na rozbalenie, pretože Apple vylúčil všetko okrem USB kábla z maloobchodných boxov iPhone s cieľom znížiť elektronický odpad, pričom extra zisk je len bonus. Tento rok sa to stalo ešte ekologickejším odstránením plastových obalov - všade tam, kde bolo potrebné balenie, Apple použil papierové nálepky.

V tejto tenkej a ľahkej škatuľke teda nájdete iPhone 13 a kábel USB-C do Lightning.

Apple stále neprešiel na USB-C na iPhonoch z rôznych dôvodov, väčšinou ide o kompatibilitu príslušenstva a elektronický odpad. Európska komisia tlačí na takúto zmenu, takže buď vidíme posledný iPhone s podporou Lightning, alebo, ak poznáme Apple, posledný iPhone s akýmkoľvek druhom USB portov.

 

Dizajn, kvalita spracovania, manipulácia

iPhone 13 je iPhone 12 s tromi menšími zmenami – diagonálne umiestnené zadné kamery, menší výrez obrazovky a trochu ťažšie telo. Napriek tomu je iPhone 13 stále jedným z najkrajších, no zároveň jednoduchých smartfónov s jedným z najodolnejších a vodeodolných dizajnov. Oh, a je to nečakane chytľavé!

Nový iPhone nemôže byť bez aspoň jednej novej farby a pre iPhone 13 je to ružová. Prichádza nahradiť chladnú zelenú možnosť predstavenú minulý rok, ktorá bola sympatická, ale už nie je k dispozícii.

iPhone 13 zdieľa veľa prvkov tela s iPhone 12. V skutočnosti je dizajn a tvar väčšinou rovnaký, s niekoľkými menšími rozdielmi tu a tam. Pre začiatok, iPhone 13 má svoje dve zadné kamery zarovnané diagonálne namiesto vertikálne.

Pravdepodobne to nie je dizajnová voľba kvôli rozdielu, ale bola pravdepodobne potrebná kvôli novému väčšiemu snímaču na primárnom fotoaparáte a jeho stabilizácii posunom snímača.

Keď sa posunieme dopredu, najviditeľnejšou zmenou je veľkosť zárezu obrazovky. Na iPhone 13 je kratší, ale ak máme byť vyberavý, je aj o milimeter hrubší.

Face ID senzory a predná kamera sú stále rovnaké a slúchadlo je tiež stereo reproduktor.

A keď sa na to pozrieme, mriežka reproduktora je teraz samostatný komponent s vlastným rámom namiesto tenkej sieťky pod výrezom. Nevieme, prečo bola táto komplikácia nevyhnutná, ale dúfame, že je to tak.

iPhone 13 je samozrejme presne taký veľký ako iPhone 12, ale vďaka väčšej batérii a iným komponentom je teraz o 10 gramov ťažší a o 0,3 mm hrubší. Extra hmotnosť je v poriadku, vždy oceníme viac batérie, ale tento fúz s novou hrúbkou bude problematický pre opätovné použitie puzdier na iPhone 12.

Teraz, keď sme videli nový a starý iPhone, poďme sa bližšie pozrieť na tento ružovo-ružový iPhone 13.

Vpredu má plochý Ceramic Shield, ktorý pokrýva 6,1-palcový Super Retina XDR OLED panel. Rámy sú rovnaké ako na iPhone 12, zárez je menší, zatiaľ čo jas obrazovky môže teraz dosiahnuť 800 nitov. Shield sa ukázal ako celkom odolný na iPhone 12 a očakávame, že bude rovnako dobrý aj na iPhone 13.

Zadnú stranu iPhonu 13 pokrýva ploché tvrdené sklo od Corning. Logo Apple je tu, samozrejme, a je zrkadlovo ako vždy.

Štvorec fotoaparátu vyčnieva ako predtým, ale je hrubší ako na iPhone 12 a nový model sa pri položení na stôl kýve oveľa viac.

Na vrchu tohto štvorcového skla sú dva krúžky fotoaparátu a dva kryty zafírových kryštálov pre šošovky sa rozprestierajú nad uvedenými kovovými krúžkami. Ako obvykle, modely, ktoré nie sú Pro, majú lesklé zadné panely a matné miesta na fotoaparáte, zatiaľ čo modely Pro to majú naopak.

Okrem dvoch 12MP snímačov tu môžete vidieť aj dvojitý LED blesk a jeden z mikrofónov.

Toto je miesto, kde dostanete naše zvyčajné varovanie pred ponechaním iPhone 13 na sklenenom stole alebo v horšom prípade, keď ho položíte na iný telefón/tablet. Kryt(y) objektívu celkom ľahko poškriabe sklo alebo kamarátkin telefón/tablet.

Jednou z vecí, ktoré sme všetci milovali na sérii iPhone 12 a teraz aj na iPhone 13, sú ploché rámy. Ponúkajú neuveriteľnú priľnavosť, obrovskú podporu oproti zakrivenému iPhonu 11s, ktorý nebolo možné zdvihnúť zo stola, ak sa používal bez puzdra. A umožňujú iPhonom stáť samostatne, nech už to stojí čokoľvek.

iPhone 13 má hliníkový rám s matnou povrchovou úpravou nastriekaný rovnakou ružovou farbou ako zadná strana. Modely Pro používajú leštené rámy z nehrdzavejúcej ocele, aby ukázali svoju prémiovosť.

Na ľavej strane iPhone 13 je veľa vecí - je tu tlmič, za ním nasledujú klávesy s dvoma hlasitosťami a nakoniec môžete vidieť zásobník nanoSIM.

Na pravej strane je dlhý bočný kláves, ktorý má mnoho funkcií - uzamknutie/odomknutie, aktivácia Siri a privolanie Apple Pay.

Nakoniec sa na spodnej strane nachádza náustok, port Lightning a druhý stereo reproduktor.

IPhone 13 je plne vodotesný – má odolnosť proti prachu a vode IP68, ale Apple sľubuje, že dokáže prežiť 30 minút v 6 metrov hlbokej vode, čo presahuje tradičné špecifikácie IP68. Pamätajte, že telefóny sú vodotesné iba proti čistej vode, ak nie je uvedené inak, a akákoľvek morská/slaná voda je pre váš telefón zlá.

 

Displej, výdrž batérie, rýchlosť nabíjania, reproduktory

Jedna jasná 6,1" Dolby Vision OLED obrazovka
Apple iPhone 13 má 6,1-palcový Super Retina XDR OLED displej, ktorý má rovnakú veľkosť ako iPhone 12. Podporuje HDR10 a Dolby Vision, ale obsahuje niekoľko aktualizácií, ako je znížený zárez a jasnejší panel. Je smutné, že režim 120 Hz ProMotion je exkluzívny pre iPhone 13 Pro a Pro Max.

OLED panel má 1 170 x 2 532 pixelov alebo 460 ppi. Je chránený plochým sklom Ceramic Shield od spoločnosti Corning.

Displej iPhone 13 teda podporuje štandardnú obnovovaciu frekvenciu 60 Hz, zatiaľ čo dotykové senzory by mali pracovať so vzorkovaním 120 Hz. Panel podporuje HDR10 a Dolby Vision, mal by ponúknuť 800 nitov typického maximálneho jasu a 1 200 nitov maximálneho jasu pri sledovaní HDR obsahu.

Obrazovka iPhone 13 podporuje aj úpravy True Tone, Wide Color a má funkciu Haptic Touch, ktorú poskytuje výkonný Taptic Engine.

Dokončili sme obvyklé merania displeja a zachytili sme maximálny jas 802 nitov. Minimálny jas je pôsobivo nízky na úrovni 1,7 nitov.

Na žiadnom z iPhonov nie je zvýšenie automatického jasu, ale to je pochopiteľné – Apple vždy umožňoval svojim používateľom používať maximálny jas, ak mali pocit, že ho niekedy potrebujú.
Panel iPhone 13 má vynikajúcu presnosť farieb – namerali sme priemernú deltaE 1,6 oproti cieľom sRGB. Panel plne podporuje DCI-P3 a pri odoslaní obsahu DCI-P3 na obrazovku sa automaticky prepne na túto gamu.

Obrazovka Apple iPhone 13 robí niečo, čo robí len málo obrazoviek – zachováva si rovnakú dokonalú presnosť farieb na všetkých úrovniach jasu, dokonca aj pri najnižšom bode 1,9 nitov!

 

Životnosť batérie
Apple iPhone 13 obsahuje batériu s kapacitou 3 240 mAh – veľmi vítaný 15 % upgrade oproti iPhone 12. Apple sľubuje minimálne 2 hodiny prehrávania videa navyše a až 4 hodiny streamovania videa navyše v porovnaní s iPhone 12.

A dosiahli sme lepšie výsledky! V porovnaní s iPhone 12, iPhone 13 taktoval ďalšie 3 hodiny pri prehliadaní webu a takmer 4 hodiny navyše pri našom videoteste. Neinšpirujúce výkony pri hovoroch a pohotovostnom režime sú zdieľané medzi všetkými telefónmi iPhone, a preto má výdrž 89 hodín nižšiu, ako sa očakávalo.
Rýchlosť nabíjania
Nabíjanie Apple sa od série iPhone 12 nezmenilo. Oficiálne špecifikácie spoločnosti Apple sú nejasné o maximálnom nabíjacom výkone, ktorý môžu telefóny iPhone 13 dosiahnuť s adaptérmi napájanými cez USB-PD, ale testy ukazujú, že rýchle nabíjanie iPhone 13 dosahuje maximálne 23 W. Apple ponúka 20W USB-PD nabíjačky ako extra nákup. Je to štandardná nabíjačka USB-PD s portom USB-C, takže namiesto toho môžete získať akúkoľvek nabíjačku USB-PD od tretej strany – existujú kompaktnejšie a lacnejšie možnosti.

iPhone 13 podporuje aj rýchle bezdrôtové nabíjanie. Ak chcete dosiahnuť maximum 15 W, musíte použiť nabíjačku MagSafe od Apple, inak by každá kompatibilná s Qi stačila na pomalé nabíjanie 5W-7W.

Ak teda zapojíte iPhone 13 do 20 W nabíjačky od Apple, za pol hodiny nabije 54 % svojej vybitej batérie. Ak ho pripojíte k nabíjačke MagSafe – získate 32 % za 30 minút.
Úplné nabitie kábla si vyžaduje 106 minút, čo je trochu absurdné, pretože iPhone 13 dosiahne 80 % za 50 minút a nabitie posledných 20 % si vyžaduje ďalších 56 minút na dobitie!

Plné nabitie na bezdrôtovej nabíjačke MagSafe trvá 2 hodiny 19 minút – to je o 41 minút rýchlejšie ako minulý rok. Pekný!
Hlasitosť a kvalita reproduktorov
iPhone 13 ponúka rovnako výkonné reproduktory ako smartfóny iPhone 12. Prvý reproduktor je vo vnútri zárezu a v prípade potreby funguje aj ako slúchadlo, zatiaľ čo druhý je v spodnej časti vedľa portu Lightning.

Reproduktory podporujú priestorový zvuk a Dolby Atmos a vieme, že sme to už povedali, ale výstup znie presne tak, ako som sľúbil – menej smerový a viac priestorový v porovnaní s inými telefónmi.

Kvalita zvuku je podľa očakávania úžasná – sú tu pekné basy, krásne stredné tóny a vynikajúce aj vysoké tóny. V skutočnosti má iPhone 13 jeden z najlepších stereo reproduktorov, ktoré smartfón momentálne môže ponúknuť.

 

Softvér a výkon

Apple iOS 15 na iPhone 13
Všetky nové telefóny iPhone sa dodávajú so systémom iOS 15 od spoločnosti Apple. Nie je to veľká aktualizácia oproti iOS 14, ale zaobľuje mnohé tvary prvkov používateľského rozhrania, ako sú ponuky a ikony nastavení, upozornenia, tlačidlá. Nová verzia výrazne zlepšuje FaceTime a správy, správu upozornení, prehliadač Safari (teraz s rozšíreniami), peňaženku a mapy. Vďaka tomu sú Fotky a Spotlight ešte inteligentnejšie, zatiaľ čo aplikácia Fotoaparát teraz dokáže čítať a kopírovať text v reálnom čase.

Poďme sa teraz bližšie pozrieť na iOS 15 iPhonu 13. Jeho rozhranie je stále založené na úvodných obrazovkách s aplikáciami a miniaplikáciami, knižnici aplikácií pre menej dôležité aplikácie a centrách upozornení a ovládania.
Uzamykacia obrazovka v systéme iOS 15 zostáva nedotknutá – je to jedna s Centrom upozornení a obsahuje vaše upozornenia (k dispozícii sú možnosti ochrany osobných údajov), plus skratky pre baterku a fotoaparát. Môžete ho prekonať pomocou Face ID alebo PIN, ak ste sa rozhodli pre bezpečné odomknutie.

Vaše aplikácie zvyčajne vypĺňajú plochu a miniaplikácie. Existujú dve špecifické obrazovky – ľavá je stránka Dnes, zatiaľ čo pravá strana – Knižnica aplikácií.

Ak chcete skryť konkrétne úvodné obrazovky – môžete mať stránku, ktorá je plná hier a skryť sa, keď ste v práci, alebo skryť stránku pracovných/školských aplikácií, keď ste na dovolenke. Nemôžete sa však odhlásiť z Today a App Library.

Apple iOS 15 má novú možnosť Focus, ktorá okrem iného prepína medzi rôznymi režimami, ako je práca, osobný, šoférovanie, hranie hier, Nerušiť, a teraz je to najlepší spôsob, ako automaticky skryť/zobraziť stránky na úvodnej obrazovke. O chvíľu sa k tomu dostaneme.

Ak sa vám nepáči knižnica aplikácií, môžete naďalej používať iOS 15 starým spôsobom a túto funkciu úplne ignorovať. Neexistuje však žiadna možnosť zakázať stránku Knižnica aplikácií.

Widgety možno umiestniť na ktorúkoľvek z domovských obrazoviek a na stránku Dnes a môžu existovať súčasne s ikonami aplikácií. Systém iOS 14 podporuje tri veľkosti miniaplikácií – 2x2, 4x2 a 4x4.

Najnovší čip Apple A15 Bionic poháňa všetky modely iPhone 13. Je to druhý 5nm čip Apple (proces TSMC druhej generácie 5nm) a obsahuje neuveriteľných 15 miliárd tranzistorov – to je o 27 % viac ako A14 v telefónoch iPhone 12.

Nový čip A15 sa stále spolieha na šesťjadrový procesor s 2 veľkými jadrami Avalanche taktovanými na 3,23 GHz a 4 malými jadrami Blizzard pracujúcimi na 1,82 GHz. Vylepšený procesor by mal poskytnúť o 50 % vyšší výkon ako konkurencia, nech už to znamená čokoľvek (možno Snapdragon 865?).

K dispozícii je vylepšený 5-jadrový GPU Apple pre modely Pro a 4-jadrový GPU Apple pre zariadenia, ktoré nie sú Pro, ako napríklad náš iPhone 13 tu.

Nový A15 má tiež nový 16jadrový neurónový engine, ktorý poháňa funkcie, ako je rozpoznávanie hlasu a obrazu na zariadení a ďalšie pokročilé úlohy strojového učenia. Okrem toho je na palube nový ISP, dvojnásobné množstvo vyrovnávacej pamäte, ako aj nový zobrazovací modul a nové kódovače a dekodéry videa.

iPhone 13 má 4 GB RAM, zatiaľ čo modely Pro majú 6 GB RAM.

Apple A15 Bionic sa dodáva aj s modemom X60 5G od Qualcommu.
Spustili sme obvyklé benchmarkové aplikácie a podľa očakávania sa zdá, že procesor Apple A15 Bionic je najlepší na svete, míle pred konkurenciou. Ponúka 15% nárast oproti A14 vo viacjadrovom výkone a 10% skok v jednojadrových operáciách.
iPhone 13 má nový 4-jadrový GPU Apple, zatiaľ čo modely Pro majú 5-jadrový GPU. A to sa samozrejme ukazuje na testoch GPU. Ale aj keď modely Pro majú výkonnejší GPU, bežná grafika iPhone 13 je stále oveľa lepšia ako iPhone 12.
Výkon nového čipu Apple nikdy nebol jedným z dôvodov na upgrade. Iste, je to najrýchlejší mobilný čip na svete a ak by to bol telefón s Androidom, znamenalo by to svet. Ale nie je. Čipsety Apple vždy predbehli dobu a k ich plnému využitiu zvyčajne dôjde o niekoľko rokov, takže či už ide o A15, A14 alebo dokonca A13 – nie je to až také dôležité. Dôležité sú nové funkcie, ktoré SoC umožňuje, ako napríklad Cinematic Mode a Dolby Vision pri 60 snímkach za sekundu na A15, Deep Fusion na A14 atď.

Takže, ak ide o hranie, na iPhone 13 je to bezchybné, so skvelou vizuálnou kvalitou a nulovým zadrhávaním.

Taktiež sme vykonali testy stability CPU a GPU, ako to robíme pri všetkých našich recenziách v poslednej dobe.

Najprv sme spustili záťažový test CPU (APSI Bench) na 30 minút. Chladiaci systém umožnil CPU udržať si 78 % maximálneho výkonu, čo je na tak tenký sklenený telefón vynikajúce.

Potom sme spustili záťažový test GPU prostredníctvom aplikácie 3D Mark Wild Life. iPhone 13 znížil na 63,2 % svojho maximálneho výkonu, keď pracoval na 100 % počas 20 minút – nie je to inšpirujúce, ale stále je to dobré číslo. A ďalej to nepadalo, bežali sme tento test dve hodiny a za 40-50 minút sa to skutočne vyšplhalo na 75% a tam sa stabilizovalo.

Telefón sa počas týchto záťažových testov nepríjemne nezahrial, no citeľne sa zahrial.
iPhone 13 odvádza pri hraní hier úžasnú prácu – neexistuje ani jedna moderná hra, ktorá by nefungovala plynulo a s najlepšou grafikou. Nezohrieva sa pri tom až tak a dokáže ponúkať také plynulé hranie približne 9-10 hodín, kým sa vybije batéria.

 

Kamery fotky a video

Duálny fotoaparát, senzor-shift stabilizácia
Apple iPhone 13 ponúka podobné nastavenie fotoaparátu ako iPhone 12. Na zadnej strane sú dva 12 Mpx fotoaparáty a vpredu jeden 12 Mpx selfie fotoaparát. SL 3D skener pre Face ID pomáha pri portrétovom režime pri selfie.

Pre iPhone 13 sú k dispozícii dve hardvérové ​​aktualizácie a niekoľko softvérových.

Primárny 12MP fotoaparát dostal nový snímač s väčšími pixelmi a špičkovú stabilizáciu s posunom snímača. Teraz používa väčší snímač Sony s 1,7 µm pixelmi (v porovnaní s 1,4 µm na iPhone 12). Objektív je 26 mm f/1,6, ako na hlavnom fotoaparáte iPhone 12, ale stabilizácia je iného druhu. Namiesto optickej stabilizácie teraz tento fotoaparát používa stabilizáciu posunu senzora na iPhone 12 Pro Max. To znamená, že samotný snímač je stabilizovaný v reálnom čase a nie šošovka podobná stabilizácii v tele alebo IBIS, ktorú možno vidieť na mnohých digitálnych fotoaparátoch s veľkým snímačom.

Sekundárny fotoaparát je identický s iPhone 12 – 12MP imager s 1,0µm pixelmi a 14mm f/2,4 objektívom pre ultraširokouhlé fotografie. Zaostrenie je pevné a chýba stabilizácia.

Selfie kamera je tiež zdvihnutá priamo z iPhone 12. Má 12MP snímač s 1,0µm pixelmi a 23mm f/2.2 objektív. Zaostrenie je opäť pevné. Pri použití režimu na výšku na tomto fotoaparáte zachytáva informácie o hĺbke pomocou 3D skenera so štruktúrovaným svetlom, takže by mal robiť pôsobivé portréty selfie.

Všetky tri snappery podporujú snímanie videa v rozlíšení až 4K@60fps s kinematografickou stabilizáciou a rozšíreným dynamickým rozsahom. Snímanie Dolby Vision HDR je možné na všetkých fotoaparátoch vo všetkých režimoch. Nový režim Cinematic Mode funguje len na primárnych a selfie strieľačkách.

Aplikácia a funkcie fotoaparátu
Hľadáčik je od iOS 13 a iPhonu 11 väčšinou rovnaký – môžete vidieť mimo hľadáčika vďaka presnej kalibrácii dvoch kamier, ktorá umožňuje vidieť, čo zostane mimo záberu v reálnom čase.

Spracovanie obrazu Apple zahŕňa všetky staršie funkcie ako Smart HDR, nočný režim na všetkých fotoaparátoch a Deep Fusion.

Ikona nočného režimu sa automaticky objaví, keď sa objaví scéna so slabým osvetlením, a urobí záber s pseudodlhou expozíciou, samozrejme, z ruky. Vedľa ikony nočného režimu uvidíte navrhované sekundy, ale ak na ňu klepnete, môžete zmeniť simulovanú dlhú expozíciu alebo ju úplne zakázať. Zvyčajne je to medzi 1 a 2 sekundami, ale niekedy vám telefón umožňuje ísť až 30 sekúnd v závislosti od okolitého svetla alebo jeho nedostatku. Tento režim môžete použiť na hlavnej, ultraširokouhlej a dokonca aj na selfie fotke.

Deep Fusion sa používa, keď svetelné podmienky nie sú ideálne, povedzme v interiéri. Spúšťa sa namiesto inteligentného HDR a nočného režimu. Deep Fusion používa štyri snímky pred stlačením uzávierky, ďalšie štyri, keď to urobíte, a jednu snímku s dlhou expozíciou. Neural engine vyberie najlepšie snímky a vytvorí kvalitnú HDR fotografiu, ktorá je veľmi detailná, ostrá a prirodzenejšie vyzerajúca. Proces strojového učenia procesora Neural analyzuje snímaný obraz a spracováva ho odlišne v závislosti od toho, čo je v zábere – povedzme obloha, lístie alebo tóny pleti. Štruktúra a farebné odtiene sú založené na pomeroch získaných neurónovou jednotkou na CPU A15.

Ako obvykle, všetky fotoaparáty sa medzi sebou rozprávajú, takže už pri prepínaní medzi nimi poznajú správne nastavenie expozície a mapovania tónov. Platí to pre fotografie aj videá.

Rozhranie fotoaparátu je väčšinou nezmenené. Prechádzate medzi režimami a máte niekoľko nastavení, ktoré môžete odhaliť potiahnutím nahor – blesk, nočný režim, živá fotografia, pomer strán fotografie, kompenzácia expozície a filtre. V režime videa môžete zmeniť rozlíšenie a snímkovú frekvenciu z hľadáčika.

Režim portrétu je k dispozícii na hlavnom fotoaparáte a fotoaparáte pre selfie. Na iPhone 13 nie je režim RAW.

K dispozícii je nová funkcia s názvom Fotografické štýly, ktorá automaticky upraví fotografiu po jednom prvku (napríklad s použitím rôznych opráv na objekt a pozadie). Môžete si vybrať medzi Standard, Bohatý kontrast, Vibrant, Warm a Cool. Každý z týchto režimov si môžete vyladiť podľa svojich predstáv a nastaviť preferovaný ako predvolený. Je to ako filtre, ale trvalejšie.

Nový hardvér a softvér na generácii iPhone 13 umožnil ďalšiu zaujímavú funkciu fotoaparátu – Cinematic Mode. Robí automatické zaostrovanie v stojane, ale telefón zaznamenáva hĺbkovú mapu popri videu, takže bod zaostrenia môžete neskôr zmeniť manuálne. Úprava takýchto videí je možná v aplikáciách iMovie a Clips.

 

Kvalita fotiek

12MP fotografie z hlavného fotoaparátu sú bohaté na detaily, s veľkým kontrastom a neuveriteľne nízkou úrovňou šumu. Dynamický rozsah je v poriadku, nie je najlepší, aký sme kedy videli, ale môžeme ho opísať ako vyvážený a prirodzený namiesto prehnaného.

Vyváženie bielej je výnimočné a farby sú čo najvernejšie. Niektoré z menej farebných vzoriek sa môžu zdať, no, trochu chudokrvné, ale pozreli sme sa a toto boli skutočné farby. Ak nemáte záujem o spôsob používania bolestivo presných farieb od spoločnosti Apple, vždy sa môžete rozhodnúť pre jeden z fotografických štýlov a nastaviť tón a odtiene pre každú ďalšiu fotografiu.

Jedna vec, ktorej nie sme fanúšikmi, je prezentácia lístia. Niekedy je tráva dobrá a listy vyzerajú dobre, inokedy sú strašne rozmazané. S týmto novým a ešte väčším snímačom sme určite očakávali bohatšie zložité detaily, ale dostali sme to isté ako minulý rok a rok predtým. Zdá sa, že schopnosti Apple nie sú v tejto oblasti obzvlášť dobré.

12MP ultraširokouhlé fotografie sú jedny z najširších, ktoré sme doteraz nasnímali, a vyzerajú skvele na obrazovke a pri zdieľaní na sociálnych sieťach. Vyriešené detaily sú v poriadku, kontrast skvelý a farby presné.

Dynamický rozsah je identický s hlavným fotoaparátom – vyvážený a nie taký široký.

Lístie tu vyzerá ešte horšie kvôli menším pixelom a menšiemu počtu detailov na prácu - tráva a stromy niekedy vyzerajú ako olejomaľba.

Hlavný fotoaparát dokáže robiť portréty, a to veľmi dobre. Objekty sú vynikajúce - ostré a detailné, farebné, bez šumu, pričom fotografia má pekne vyváženú expozíciu. Rozmazanie pozadia je príjemné.

Oddelenie predmetov je zdatné, aj keď sú chvíle, keď niektoré objekty z pozadia môžu brániť ich presnosti.

Napriek tomu je AI za týmto režimom na výšku a hĺbkovou mapou veľmi schopná a vieme, že mnohí používatelia ju budú používať a predvádzať svoje skvelé fotografie.

Nočný režim sa spustí automaticky pri slabom osvetlení. Môžete sa odhlásiť z jeho používania alebo upraviť navrhovaný čas expozície, ale dôrazne odporúčame nechať ho, aby si robil svoju prácu tak, ako uzná za vhodné. Režim zvyčajne volí expozičné časy 1 s alebo 2 s a fotografia sa uloží okamžite, čím sa radí medzi najrýchlejšie nočné režimy na trhu.

Fotografie s vylepšeným nočným režimom sú skvelé – sú neuveriteľne podrobné, s vynikajúcou sýtosťou farieb, skvelým kontrastom, chvályhodnou expozíciou a dobrým dynamickým rozsahom.

Redukcia šumu je šikovná a veľmi dobre čistí fotografie bez toho, aby v procese zaberala veľa detailov.

Tieto fotografie vyzerajú dobre vyvážené – nie sú príliš svetlé a zachovali sa čo najprirodzenejšie.

Ak sa odhlásite z nočného režimu, získate o niečo mäkšie fotografie s trochu vyblednutými farbami, ale stále sú detailné, s dobrým kontrastom a dynamickým rozsahom. A expozícia je celkom dobrá aj pre obrázok bez nočného režimu. V skutočnosti tieto scény vyzerajú našim očiam, takže česť za živý vzhľad.

Rovnako ako na iPhone 12, aj iPhone 13 sníma prijateľné ultraširokouhlé fotografie vždy pomocou nočného režimu (zvyčajne 2-3s). Snímky ponúkajú vyváženú expozíciu a dobre vyzerajúcu sýtosť farieb; kontrast je tiež dobrý.

Fotografie sú pomerne jemné a zašumené, no bohato použiteľné na pozeranie na displej telefónu alebo ich zdieľanie cez rôzne sociálne siete.

Neodporúčame vypnúť nočný režim na ultraširokouhlom fotoaparáte. Snímky nasnímané bez neho sú dosť nekvalitné – sú tmavé, väčšina detailov je rozmazaná, sú preplnené šumom a farby sú často desaturované.

A tu sú fotografie našich obvyklých plagátov nasnímaných telefónom Apple iPhone 13. Tu je návod, ako si stojí v porovnaní s konkurenciou. Neváhajte a prezrite si ho a porovnajte ho s inými telefónmi z našej rozsiahlej databázy.

Nástroj na porovnávanie fotografií Nástroj na porovnávanie fotografií Nástroj na porovnávanie fotografií
Apple iPhone 13 proti Samsung Galaxy S21 5G a Asus Zenfone 8 v našom nástroji na porovnávanie fotografií

 

Selfie

Apple ponúka dva režimy zorného poľa na selfie fotoaparáte už niekoľko generácií – mierne zväčšený 7MP výrez, ktorý zodpovedá 30 mm zornému poľu, a plný 12MP režim, ktorý má ekvivalent 23 mm. FoV.

Ak držíte iPhone v orientácii na výšku, selfie sú orezané na 7 MP, aby sa zabezpečilo tesnejšie orámovanie, ale ak telefón otočíte horizontálne, získate väčšiu časť scény s aplikáciou fotoaparátu, ktorá sa automaticky prepne do širšieho režimu 12 MP. Medzi týmito dvoma režimami môžete prepínať aj manuálne – v hľadáčiku je skratka prepínania.

12MP fotografie z prednej kamery sú vynikajúce a jedna, ak nie najlepšia, selfie, akú sme doteraz videli. Vyriešené detaily sú veľkolepé, kontrast a dynamický rozsah chvályhodné a farby pôsobivo presné. Hluk je nízky a veľmi dobre sa s ním manipuluje aj pri fotení v interiéri – čo dokáže máloktorý selfie fotoaparát.

Predným fotoaparátom môžete snímať portréty, pretože SL 3D snapper pomáha s hĺbkovou mapou. Preto je oddelenie objektov ohromujúce a rozostrenie pozadia je úplne pôsobivé. Rovnako ako bežné selfie, aj tie portrétové vynikajú vo všetkom – detail a ostrosť, farby, kontrast, vyvážený dynamický rozsah.

Mimochodom, portréty sú nasnímané v rozlíšení 7 MP, čo znamená, že fotoaparát oreže časť dostupného FoV a zobrazí zväčšený záber.

Nie je prekvapením, že primárne fotoaparáty iPhone 12 a iPhone 13 snímajú identické fotografie. Aj keď je na iPhone 13 nový senzor s iným typom stabilizácie, nie je možné odlíšiť fotografie od dvoch telefónov.

iPhone 13 a iPhone 12 používajú rovnaký 12MP fotoaparát s rovnakým 14 mm f/2,4 objektívom na ultraširokouhlé fotografie. Spracovanie sa na novom iPhone 13 nezmenilo, a preto tu máme ďalšiu várku identických fotografií.

Dúfame, že ste nečakali, že na spracovaných fotografiách v nočnom režime uvidíte rozdiely. Napriek novému senzoru na iPhone 13 sú fotografie, ktoré sme urobili v noci pomocou automatického nočného režimu (predvolené nastavenie), na nerozoznanie.

Mysleli sme si, že na fotografiách nasnímaných bez nočného režimu uvidíme nejaké menšie rozdiely, ale ani to sa nestalo. Rovnako dobré sú aj nespracované fotografie s podobnou expozíciou, dynamickým rozsahom, vyriešenými detailmi a reguláciou šumu.

A keďže sú ultraširokouhlé fotoaparáty identické z hľadiska hardvéru aj softvéru, nevideli sme dôvod ukázať vám ďalšiu dávku rovnakých fotografií.

Záver: Apple iPhone 13 ponúka rovnakú kvalitu fotografií ako iPhone 12, pixel na pixel.

Kvalita videa
iPhone 13 zachytáva videá až do 4K pri 60 snímkach za sekundu so všetkými tromi kamerami a dokonca to dokáže súčasne, ak máte správnu aplikáciu.

Všetky videá sú digitálne (aj opticky, ak sú k dispozícii) stabilizované – Apple to nazýva stabilizácia filmového videa. Všetky režimy, vrátane 4K@60fps, majú rozšírený dynamický rozsah vďaka Smart HDR. Možnosti pomalého prehrávania sú maximálne pri 1080p pri 240 snímkach za sekundu.

Môžete tiež zachytávať HDR videá priamo do formátu Dolby Vision s rozlíšením až 4K pri 60 fps (iPhone 12 bol obmedzený na 30 fps). Tieto videá môžete upravovať na cestách vo svojom telefóne, môžete ich nahrať na YouTube alebo na akúkoľvek inú populárnu platformu alebo ich dokonca poslať svojim priateľom. Informácie o Dolby Vision sa ukladajú mimo toku videa, takže video bude vyzerať normálne na akomkoľvek prehrávači/obrazovke bez HDR a bude zvýraznené na akomkoľvek prehrávači a displeji kompatibilnom s Dolby Vision.

Na výber máte aj medzi kódovačmi videa H.265 HEVC a H.264. Režim High Efficiency využíva H.265 a je povinný pre 4K@60fps a HDR zábery, zatiaľ čo režim More Compatible (H.264) poskytuje jednoduchšie prehrávanie na rôznych zariadeniach.

iPhone 13, rovnako ako predchádzajúce iPhony, zachytáva široký stereo zvuk pre videá rýchlosťou približne 192 kbps. Toto je priestorový zvuk a je bohatší a hlbší v porovnaní s obyčajným stereom.

Kvalita videa 4K z hlavného fotoaparátu je veľkolepá. Detaily sú vynikajúce, obraz s prirodzenou ostrosťou, dynamický rozsah výnimočný, kontrast skvelý, podanie farieb s dokonalou presnosťou. Tieto 4K videá musia patriť medzi to najlepšie, čo sme kedy videli, s vynikajúcim záznamom a zvukom. Stabilizácia tiež funguje úžasne!

4K videá z ultraširokouhlého fotoaparátu sú rovnako skvelé. Vynikajú vo všetkom a musia byť jedny z najpodrobnejších, aké sme kedy videli, pokiaľ ide o ultraširokouhlé fotoaparáty.

Klipy pri slabom osvetlení sme natočili aj na iPhone 13. Ten z hlavného fotoaparátu je skvelý – má dostatok detailov, krásnu sýtosť farieb, skvelý kontrast a zostáva verný. Dynamický rozsah tiež nie je zlý, keďže sme točili dosť neskoro v noci. Redukcia šumu je trochu agresívna a zaberá s ňou nejaké jemné detaily, ale toto je naozaj malý problém.

Video z ultraširokouhlého fotoaparátu je viac než použiteľné. Je tmavší, keďže tento fotoaparát má objektív f/2.4, ale ak sa z nejakého dôvodu rozhodnete použiť UW kameru v noci, zachytí slušné video s dobrými detailmi a prijateľným šumom a farbami. Povedali by sme, že sme videli oveľa horšie a najlepší popis tohto klipu je, že je to najmenej zlé video, aké sme na UW kameru zachytili už dosť dlho.

Natočili sme aj niekoľko záberov s najvýznamnejšou novou funkciou fotoaparátu – kinematografickým režimom. Automaticky simuluje zaostrovanie v stojane a sníma sa v rozlíšení 1080p s 30 snímkami za sekundu. Tento režim je k dispozícii na hlavnej a selfie kamere. Ale ako to funguje?

Toto je pokročilý režim Portrét so simuláciou rozmazania pre všetko, čo by malo byť rozostrené. Funguje to presne ako režim na výšku – hĺbková mapa sa vytvára v reálnom čase a algoritmus automaticky rozhoduje, na ktorý objekt treba zaostriť. Automatické rozostrenie funguje bok po boku s automatickým zaostrovaním a celkové výsledky sú, no, povedzme dobré.

Videá sú vo veľmi dobrej kvalite a ak viete, čo robíte a nevadí vám nejaké následné spracovanie, môžete urobiť celkom úžasné klipy.

Hĺbková mapa je zachytená mimo klipu a tieto klipy môžete jednoducho upravovať v iMovie alebo Clips. Môžete zmeniť clonu, objekt, na ktorý sa zaostrí, a ďalšie. Ak teda automatický režim nefunguje správne, nič nie je stratené – keďže to všetko robí softvér, môžete všetko opraviť

 

Záver

Apple iPhone 13 je zjavne veľmi malou inováciou oproti iPhone 12 a nevieme si predstaviť jediný dôvod, prečo by naň mal skočiť každý používateľ iPhone 12.

Ale iPhone 13 je tiež jedným z najlepších súčasných smartfónov na trhu pre svoj krásny dizajn, zvýšenú odolnosť, výkonný hardvér, skvelé reproduktory a vynikajúci zážitok z fotoaparátu vo dne aj v noci. A pre také kompaktné zariadenie bola výdrž batérie tiež celkom dobrá.

Samozrejme, že ponúk je na trhu dosť a konkurencia v rámci vlastnej série Apple je už dostatočne tvrdá. Povedzme, že používate starší model iPhone, mali by ste získať tento iPhone 13 za 900 EUR alebo iný iPhone?

No, iPhone 12 je teraz minimálne o 100 – 150 € lacnejší ako iPhone 13, zatiaľ čo operátori presadzujú ešte väčšie akcie, keď sa chystajú vymeniť starší model za nový. A je to v podstate to isté zariadenie s trochu väčším zárezom a chýbajúcim režimom Cinematic videa. Nemôžeme viniť nikoho, kto by tieto funkcie preskočil a namiesto toho získal iPhone 12 s veľkou zľavou.

iPhone 11 je tiež stále v predaji a teraz je lacnejší za približne 500 – 550 EUR. Je to jeden mimoriadne výkonný smartfón, ktorý je skvelý na hranie hier, a navyše je to zariadenie s dvojitým sklom s krytím IP68. Má 6,1" LCD displej a známy 12MP duálny fotoaparát, podporuje Face ID a jeho 12MP selfie strieľačka je tiež naozaj dobrá. Nehovoriac o tom, že výdrž batérie je tiež skvelá.

Samozrejme, môžete si zaobstarať iPhone 13 mini za 800 eur, ak chcete najkompaktnejší a zároveň najvýkonnejší iPhone, ktorý je identický s iPhone 13, no menší. Alebo, ak chcete získať najlepší kompaktný iPhone práve teraz, iPhone 13 Pro za 1150 eur vám ponúkne 120Hz displej, výkonnejšiu grafiku a oveľa lepšie ultraširokouhlé a teleobjektívy. Je to významná aktualizácia pre iPhone 12 Pro a určite si získa najväčšiu pozornosť. Predpokladáme, že väčšina ľudí ho získa pre všestranné fotografické schopnosti s pridaným automatickým zaostrovaním na ultraširokouhlom objektíve a jeho objektívom s 3-násobným priblížením, takže by ste to mali zvážiť aj vy.

A ak máte radi telefóny s Androidom podobnej veľkosti a schopností ako iPhone 13, možno budete chcieť preskúmať Samsung Galaxy S21 5G alebo Asus Zenfone 8 alebo možno Realme GT 5G. Toto všetko sú nie príliš veľké telefóny so 120 Hz OLED, výkonnými procesormi a skvelými fotoaparátmi a navyše sú všetky lacnejšie! Realme GT nie je vodeodolný, no je celkom cenovo dostupný, takže stojí za zmienku.

 

Náš verdikt

Apple iPhone 13 je veľmi schopný smartfón – má jeden z najrýchlejších čipsetov a jeden z najlepších súprav fotoaparátov – preto je ideálny na fotografovanie a natáčanie videa na cestách, skvelý pre blogerov a vlogerov s obmedzeným rozpočtom. Skvelú prácu odvádza aj pri streamovaní vašich obľúbených relácií a hraní náročných hier. Jeho reproduktory sú tiež prekvapivo pekné.

iPhone 13 je prémiovo vyzerajúci smartfón so skvelou všestrannou ochranou. Nie je to však len pekný vzhľad; je tiež vyrobený tak, aby vydržal s keramickým štítom a zafírovými krytmi šošoviek.

Existuje aj ďalšia vec, ktorá sa zdá byť exkluzívna pre iPhone - sľúbených 5 rokov veľkých aktualizácií. To je oveľa viac, než môže ponúknuť akékoľvek zariadenie so systémom Android, ale je to tiež pochopiteľné, pretože Apple vyrába obmedzený počet telefónov a má plnú kontrolu nad každým ich aspektom.

iPhone 13 nie je dokonalý smartfón – zárez je stále obrovský, pretože Apple zatiaľ nechce vzkriesiť Touch ID, 120Hz displej je exkluzívny pre drahší model Pro a jednoducho neumožňuje rýchlejší výkon ako 25 W nabíjanie, aj keď to posledné môže byť do istej miery zodpovedné za dlhšiu životnosť batérie telefónov iPhone.

Existujú aj kontroverzné aspekty, ktoré sa nikdy nezmenia – cieľ smerom k telefónu bez portov, minimalistický maloobchodný balík, ktorý znižuje elektronický odpad, správca súborov špecifický pre iOS a ďalšie kontroverzné zásady spoločnosti Apple.

Existujú však dva nepopierateľné fakty – žiadny iPhone nie je zlý telefón, práve naopak – každý iPhone je navrhnutý tak, aby vynikal v širokej škále úloh, a to aj robí. A po druhé, žiadna recenzia neprinúti rozhodného používateľa Apple, aby kvôli tomu prehodnotil svoj nákup

Diskusia

(0 komentárov)

Prihlásenie

Zabudnuté heslo

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie

Zabudnuté heslo

Objednávka servisu cez Kuriéra

Zariadenie riadne zabaľte do krabice. Kuriér Vás bude kontaktovať.

Cena prepravy kuriérom tam aj späť je spolu 9€ (pre Televízory 19€)

TV musí byť zabalené v krabici aj s polystyrénmi

Kontrolný kód

i
Produkt bol vložený do košíku
Pokračovať v nákupe Košík