Menu

Recenzia Iphone 11

Pridal Pridané 17.07.2020 11:00:00 Počet zobrazení 995

Špecifikácie Apple iPhone 11 Telo: hliníkový rám, predná strana Gorilla Glass s oleofóbnym povlakom, zadná strana Gorilla Glass s lesklým povrchom, certifikácia IP68 na odolnosť voči vode a prachu. Možnosti farieb čierna, zelená, žltá, fialová, biela a červená. Obrazovka: 6,1" IPS LCD obrazovka s rozlíšením 828 x 1792 px, 326 ppi, 625 nitov, 120 Hz dotykové snímanie, široký farebný gamut. Nastavenie True Tone pomocou šesťkanálového snímača okolitého svetla. OS: Apple iOS 13 Čipset: Čip Apple A13 Bionic (7nm+) - Hexa-core (2x2,66 GHz Lightning + 4x1,8 GHz Thunder) Apple CPU, štvorjadrový Apple GPU, 8-jadrový Apple NPU 3-gen Pamäť: 4 GB RAM; 64/128/256 GB interného úložiska Fotoaparát: Duálny 12MP fotoaparát: 26 mm hlavný širokouhlý, F/1,8, OIS, Dual Pixel AF; 13 mm ultra širokouhlý, F/2,4, 120-stupňové zorné pole; quad-LED blesk s pomalou synchronizáciou Záznam videa: 2160p@60/30fps, 1080p@30/60/120/240fps záznam videa so širším dynamickým rozsahom a priestorovým zvukom, OIS + EIS Selfie: Duálny fotoaparát – 23 mm 12MP F/2,2 predný fotoaparát s režimom HDR + 3D TOF fotoaparát; Záznam videa 2160p@60/30fps, 1080p@30/60/120fps so širším dynamickým rozsahom a priestorovým zvukom, EIS, detekcia hĺbky pre režim Portrét Konektivita: Dual SIM, 4G LTE (1 Gbps); Wi-Fi a/b/g/n/ac/ax; Bluetooth 5.0; Lightning port; GPS s A-GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS; NFC; Ultraširokopásmový čip Apple U1 Batéria: 3 110 mAh batéria, 18W rýchle nabíjanie, bezdrôtové nabíjanie Qi Rôzne: Face ID prostredníctvom vyhradenej TrueDepth kamery, stereo reproduktorov, Taptic Engine

Recenzia Iphone 11

Úvod

iPhone XR bol prvým komerčným úspechom, ktorý prišiel na druhý pokus o vytvorenie cenovo dostupnejšieho iPhonu. iPhone 5c v roku 2013 nezaujal a mysleli sme si, že už nikdy neuvidíme výrobcu, aby tento nápad skúsil znova. No, minulý rok bol iPhone XR viac než dobre prijatý ako najpredávanejší iPhone z tejto trojky, takže tento rok vítame jeho pokračovanie – iPhone 11.

iPhone XR bol skutočne lacnejšou, tlmenejšou verziou generácie XS, s LCD obrazovkou, krátkym jedným fotoaparátom a sľuboval vynikajúcu výdrž batérie. No, keď hovoríme lacnejšie, nehovoríme lacno, pretože tieto slová znamenajú niečo iné vo vesmíre spoločnosti Apple.

Ale pravdupovediac, tento rok je iPhone 11 pri uvedení na trh ešte lacnejší ako XR – teraz za 700 dolárov namiesto 750 dolárov. Dobrou správou je, že nič nezostalo bokom a k iPhonu nižšej triedy je niekoľko vítaných doplnkov.

Takže iPhone 11 si zachováva úplne rovnaký tvarový faktor a obrazovku ako XR. Využíva rovnakú 6,1" IPS LCD obrazovku s jemnosťou 326 ppi a zárezom na vrchu, ktorý obsahuje technológiu Face ID. Špecifikácie obrazovky sú nezmenené – rovnaký kontrast, jas, hmatový dotyk a podobne.

iPhone 11 sa môže pochváliť novým čipom Apple A13 Bionic – rovnakým SoC, ktorý poháňa duo vlajkovej lode iPhone 11 Pro. Má tiež druhý fotoaparát a je to nový ultraširokouhlý fotoaparát s rozlíšením 12 MP, ktorý bol tiež prinesený z modelov Pro. K dispozícii sú aj funkcie ako Crop Out of Frame a tiež natáčanie 4K videí so všetkými kamerami naraz.

Nový 12MP selfie fotoaparát sa dostal aj na iPhone 11. Je to ďalšia 12MP strieľačka s 23 mm širokouhlým objektívom a dokáže robiť bežné 4K klipy pri 60fps alebo 4K pri 30fps videá s rozšíreným dynamickým rozsahom. Filmová stabilizácia je k dispozícii na prednej kamere vo všetkých režimoch.

Applu sa podarilo vtesnať väčšiu batériu do rovnakého tela ako minulý rok – teraz má iPhone 11 3 110 mAh batériu v porovnaní s 2 942 mAh jednotkou v rámci XR.

iPhone 11 podporuje 18W nabíjanie, ale nie je súčasťou balenia s rýchlonabíjačkou ako modely Pro.

Takže nový fotoaparát a nový čip, medzi niektorými novými skvelými softvérovými trikmi, sú to, čo je nové v iPhone 11 oproti XR. Jo, a Apple ponúka 11 v niektorých nových farbách, ako je zelená a fialová.

The iPhone 11 also brings better water protection and may or may not have tougher glass on its back and front. We guess only time and drop accidents will confirm the latter.

Anyway, we are ready to unbox this iPhone 11, so let's get this review started, shall we?

 

Rozbalenie iPhone 11

Škatuľa iPhone 11 je biela a len o niečo väčšia ako samotný telefón. Vnútri nájdete iPhone 11 dodávaný s bežným Lightning káblom, párom EarPods končiacich na Lightning zástrčke a starodávnou 5W nabíjačkou.

Apple už nedodáva iPhony s 3,5 mm adaptérom.

Aj keď iPhone 11 podporuje 18W rýchle nabíjanie prostredníctvom USB Power Delivery, nie je súčasťou balenia novej 18W nabíjačky Apple, ktorá sa dodáva s modelmi Pro. Potom znova, iPhone 11 je o 50 dolárov lacnejší ako XR a predpokladáme, že s týmito úsporami si môžete kúpiť spomínanú 18W nabíjačku (29 dolárov), požadovaný kábel USB-C-to Lightning 1 m (19 dolárov) a 3,5 mm adaptér (9 dolárov ).

 

Dizajn

iPhone 11 vyzerá spredu ako každý nedávny iPhone – veľká obrazovka s dvoma rohmi a ničím iným. Okrem toho spoločnosť Apple prijala nový štvorec pre fotoaparát, aj keď ide o dvojité nastavenie na iPhone 11 namiesto trojitého ako pri modeloch Pro.

Apple použil rovnakú obrazovku z XR na iPhone 11 a nemá žiadne vylepšenia kontrastu alebo jasu. Ide o 6,1" IPS LCD panel s veľkým zárezom pre Face ID, selfie snapper a vrchný reproduktor. Chráni ho "najtvrdšie sklo na planéte", čo je vlastné Gorilla Glass vyrobené spoločnosťou Corning. Sklo má vedľajšia 2,5D úprava okolo okraja, ale pokojne ju môžeme nazvať plochou.

Apple vždy používal tieto menšie krivky okolo sklenených panelov, aby iPhone vyzeral tenšie a krajšie, ale nikdy nezašiel do extrémov, ako sú zakrivené alebo vodopádové obrazovky.

iPhone XR bol prvý, kto ukončil 3D Touch, ale s generáciou iPhone 11 - je definitívne preč. Jeho funkcie boli odovzdané Taptic Engine a tak sa zrodil Haptic Touch. Je to len dlhé ťuknutie, ale vďaka spätnej väzbe ťuknutím to vyzerá ako 3D Touch. A to ponúka iPhone 11 ako náhradu 3D Touch, rovnako ako modely iPhone 11 Pro.

Zárez tak skoro nezmizne a je rovnako veľký ako na iných modeloch. Obsahuje 3D TOF senzor, slúchadlo, ktoré slúži aj ako reproduktor, novú 12MP selfie kameru a množstvo ďalších senzorov pre True Tone, jas a blízkosť.

Sme radi, že spoločnosť Apple konečne upgradovala selfie fotoaparát a teraz je to 12MP strieľačka za širokouhlým 23 mm f/2,2 objektívom. Stále mu chýba automatické zaostrovanie, ale teraz dokáže robiť videá v rozlíšení 4K pri 60 a 30 snímkach za sekundu so stále zapnutou kinematografickou (fantastické slovo pre digitálnu) stabilizáciou. A vďaka širšiemu objektívu vraj bude Face ID fungovať aj zo širších uhlov.

Predné sklo má obvyklú oleofóbnu vrstvu, vďaka ktorej sa odtlačky prstov a šmuhy lepia ťažšie, a keď sa tak stane, veľmi ľahko sa čistí – môžete to urobiť jedným pohybom (čistej) ruky alebo krátko. Priali by sme si, aby viacerí výrobcovia používali rovnaký náter.

iPhone 11 má výrazne väčšie rámy obrazovky ako modely Pro a rovnaké ako na iPhone XR. Jeho displej je LCD namiesto OLED a tento typ panelov má niekoľko hardvérových obmedzení, ktoré vedú k takýmto rámom. Ale sú lacnejšie, teda lacnejšie iPhone.

iPhone 11 má hliníkový rám s brúseným povrchom – taký mali modely pred iPhone X a ponúka ho aj XR. Všetky prémiové telefóny iPhone používajú namiesto toho nehrdzavejúcu oceľ s lesklým povrchom.

No, hliník je stále lepší ako plast a páčila sa nám brúsená povrchová úprava, keďže na ňom nevidieť žiadne šmuhy. Tiež nie je taký ťažký ako oceľ.

iPhone 11 má na bokoch obvyklé veci – tichý prepínač a tlačidlá hlasitosti sú vľavo, Lightning port s druhým reproduktorom a náustkom – v spodnej časti a vypínač a slot na SIM – vpravo.

Zadná strana iPhone 11 vyzerá inak ako XR, XS a X, pretože je viac v súlade s novou sériou 11 Pro. Chráni ho aj custom verzia Gorilla Glass, stratil nápis iPhone v prospech väčšieho a vycentrovaného loga Apple.

Fialová farba vyzerá na iPhone 11 naozaj pekne a je skvelým doplnkom série. Zadná strana nie je textúrovaná ako na iPhone 11 Pro, ale lesklá ako na akomkoľvek inom telefóne pred sériou 11. Šmuhy sa držia, no stále sa dajú ľahko utrieť.

Čo je však textúrované, je nové štvorcové sklo v ľavom hornom rohu, v ktorom sú umiestnené dva hlavné patentky a blesk. Je trochu ťažké vidieť, že tento kúsok je matný, kým sa ho nedotknete, ale stále je to pekný akcent.

Hrb vyzeral na tlačových obrázkoch menej ako ideálne, ale v reálnom živote je výčnelok oveľa tenší, ako sme očakávali od týchto obrázkov. V skutočnosti sa nám to páči lepšie ako obrovské gombíky, ktoré mali iPhone X a XR na chrbte.

iPhone XR mal iba jeden fotoaparát, ale teraz má 11 dva – bežný 12MP hlavný s OIS a nový 12MP ultraširokouhlý fotoaparát. Na iPhone 11 nie je žiadna zoomová kamera.

iPhone 11 meria 150,9 x 75,7 x 8,3 mm – identické s XR a váži 194 g – rovnako ako XR.

Jeden detail, ktorý oči nevidia, je vylepšená odolnosť voči vode. IPhone 11 má krytie IP68 z hľadiska odolnosti voči prachu a vode (až na XR IP67) a dokáže prežiť v 2 m hlbokej (nie slanej) vode po dobu 30 minút.

Manipulácia s iPhone 11 je taký zážitok z iPhone, aký sa len dá. Trochu sa šmýka, ale vďaka brúsenému rámu - grip nie je katastrofa. A keďže je veľkosťou medzi kompaktným iPhone 11 Pro a veľkým iPhone 11 Pro Max, vo väčšine prípadov je vhodný na ovládanie jednou rukou, aj keď nie všetkými. Páči sa nám sklenený dizajn a hliníkový rám – je to veľmi tradičný vzorec a dúfame, že toto vlastné Gorilla Glass je také tvrdé, ako o ňom Apple tvrdí. A všimnite si, že to znamená, že je ťažké ho zlomiť, nie poškriabať – povedali by sme veľmi dôležitý detail.

 

Displej

Od iPhone XR sa zmenilo pomerne veľa vecí, ale obrazovka medzi ne nepatrí. iPhone 11 obsahuje rovnakú 6,1-palcovú IPS LCD obrazovku Liquid Retina s jemnosťou 326 ppi a obrovským zárezom navrchu.

Skutočné rozlíšenie obrazovky je 828 x 1 792 pixelov, čo nie je zlé, ale ani vysoké. Podľa našich skúseností vyzerajú obrázky a videá na tejto obrazovke skvele, text je dostatočne ostrý a väčšinou nám táto hustota 326 strán nevadila. Ale ak položíte iPhone 11 Pro vedľa 11, budete vedieť, že používate panel nižšej kvality.

Ďalšia vec, ktorú obrazovka iPhone 11 neponúka, je HDR10 alebo Dolby Vision – zdá sa, že kontrastný pomer požadovaný týmito video štandardmi HDR je dosiahnuteľný iba s obrazovkou OLED.

K dispozícii sú však vlastné úpravy True Tone. Ide o automatickú korekciu vyváženia bielej pomocou šesťkanálového snímača okolitého svetla. Algoritmus koriguje vyváženie bielej podľa okolitého svetla, vďaka čomu je podanie bielej a šedej presnejšie.

Rovnako ako na ostatných nových telefónoch iPhone má dotykový vstup rovnakú frekvenciu 120 Hz pre nulovú latenciu dotyku. Obnovovacia frekvencia obrazovky je však stále obmedzená na 60 Hz.

Apple pre iPhone 11 sľubuje maximálny jas 625 nitov a kontrastný pomer obrazovky 1400:1. Namerali sme 644 nitov maximálneho jasu a v kombinácii s nie tak tmavou čiernou bol kontrastný pomer 1500:1.

Displej na iPhone 11 má vynikajúcu presnosť farieb – namerali sme priemernú DeltaE 1,1 a maximálnu odchýlku 2,4 oproti sRGB. iPhone 11 podporuje DCI-P3 a po odoslaní obsahu DCI-P3 na obrazovku sa automaticky prepne na túto gamu.

Jedna fantastická vec je, že displej iPhone 11 si zachováva podobnú úroveň presnosti, aj keď znižujete jas až na 2,3 nitov.

 

Životnosť batérie

iPhone 11 je napájaný 3 110 mAh batériou – mierne zlepšenie oproti 2 940 mAh XR a približne rovnaké ako pri novom iPhone 11 Pro. Telefón podporuje bezdrôtové nabíjanie (kompatibilné s Qi) a vďaka podpore USB Power Delivery dokáže rýchlo nabiť aj 18W nabíjačkami.

Bohužiaľ, iPhone 11 sa dodáva so starou 5W nabíjačkou Apple, ktorá doplní iba 18% prázdnej batérie za 30 minút. Úplné nabitie môže trvať až 4 hodiny.

Ak sa rozhodnete pre rýchlu nabíjačku Apple alebo inú kompatibilnú 18W rýchlonabíjačku – dobije približne 55 % vybitej batérie iPhonu 11 za 30 minút.

Dokončili sme test batérie na iPhone 11 a išlo to skvele. iPhone 11 zvládne na jedno nabitie približne 18 hodín 3G hovorov, 15 a pol hodiny prehliadania webu alebo môžete sledovať videá približne 18 a pol hodiny. Pridanie efektívneho pohotovostného režimu k mixu prinieslo vynikajúcu výdrž batérie 94 hodín – oproti 78 hodinám na iPhone XR a lepšie ako 86 hodín na iPhone 11 Pro.

 

Reproduktory

iPhone 11 má stereo reproduktory, rovnako ako iPhone 11 Pro a XR. Prvý reproduktor je v spodnej časti, zatiaľ čo slúchadlo funguje ako druhé. Výstup je veľmi vyvážený a jediné, čo sme si všimli, bol nedostatok basov v slúchadle v porovnaní so spodným primárom, ale jeho hlasitosť sa zdala podobná.

Apple hovorí, že tieto reproduktory podporujú priestorový zvuk a subjektívne sa zdá, že zvuk je v porovnaní s inými telefónmi menej smerový a viac priestorový.

Naše testy potvrdili, že Apple používa pre slúchadlo správny reproduktor a je hlasný. Modely 11 Pro Max a 11 Pro ponúkajú o niečo viac basov zo svojich špičkových výškových reproduktorov, vďaka čomu sú ešte vyváženejšie ako model iPhone 11.

Napriek tomu je zvuk dosť bohatý, basy sú dostatočne hlboké, pomáha spodný reproduktor a po prehratí viacerých skladieb, videí a hier považujeme reproduktory iPhone 11 za jednu z tých lepších konfigurácií, aké dnes môžete dostať do smartfónu.

Všetky tri iPhone 11 dosiahli v našom teste reproduktorov známku Veľmi dobrý, len o pár decibelov kratšiu od známky Excellent. Ale vďaka tomuto priestorovému zvuku budú nové iPhony znieť (subjektívne) hlasnejšie, ako naznačuje tento test.

 

Kvalita zvuku

Spoločnosť Apple už v maloobchodnom balení svojich telefónov iPhone neobsahuje zvukový adaptér Lightning na 3,5 mm, čo znamená, že kvalita zvukového výstupu, ktorý získate, úplne závisí od adaptéra, ktorý dostanete, alebo od DAC zabudovaného vo vašich slúchadlách, ak sú. typu portu Lightning.

Test sme vykonali pomocou oficiálneho adaptéra Apple, takže naše zistenia budú relevantné iba vtedy, ak použijete tento. Čistota dopadla na výbornú s aktívnym externým zosilňovačom, aj keď stereo oddelenie nie je ideálne. V prípade slúchadiel však prakticky nedochádza k žiadnej degradácii, čo znamená, že v takom prípade by ste získali jeden z najpresnejších výstupov.

Hlasitosť bola však len priemerná a trochu zaostávala za štandardom vlajkovej lode v týchto dňoch. Napriek tomu by to pre nikoho iného znamenalo malý rozdiel, okrem tých, ktorí majú slúchadlá so super vysokou impedanciou a majú chuť na ohlušujúce úrovne hlasitosti.

 

iPhone 11 prichádza s iOS 13

Najnovšie telefóny iPhone sú vždy dodávané s najnovším systémom Apple iOS, a to je prípad série iPhone 11. Všetky bežia na iOS 13 hneď po vybalení, aj keď sme 24. septembra dostali a nainštalovali aktualizáciu iOS 13.1.

iOS 13 je ďalšou významnou aktualizáciou operačného systému iPhone, ktorá prináša novú tmavú tému pre celý systém, vylepšenia výdrže batérie a nabíjania a aktualizuje niekoľko predvolených aplikácií s novým vzhľadom a funkciami – fotografie, mapy, pripomienky. Prihlásenie pomocou Apple ID je tiež súčasťou systému iOS 13 a prístup k polohe je podrobnejšie ovládaný.

S predchádzajúcim iOS 12 Apple predstavuje zoskupené upozornenia, čas obrazovky, lepší režim DND a rozšírené štatistiky batérie. Jednou z najväčších zmien, ktoré iOS 11 priniesol v roku 2007, bolo zjednotenie uzamykacej obrazovky a notifikačného centra.

Teraz sa pozrime na to, ako sa veci robia na ich telefónoch iPhone.

iPhone 11 trio má jeden biometrický bezpečnostný prvok, a to Face ID. Od svojho uvedenia v iPhone X sa toho veľa nezmenilo, aj keď teraz, keď majú nové telefóny iPhone o niečo širšiu šošovku na svojich selfie fotoaparátoch, Apple tvrdí, že Face ID funguje v širších uhloch. No, vyskúšali sme to a aj keď táto aktualizácia teoreticky znie rozumne, bolo ťažké vidieť a cítiť zlepšenie.

Všetky telefóny iPhone 11 podporujú Face ID a ako možnosť alternatívneho vzhľadu môžete pridať druhú tvár.

Uzamykacia obrazovka je celkom jednoduchá – má dve skratky – baterku a fotoaparát. 3D Touch bol preč v XR a je preč aj na iPhone 11. Namiesto toho sa všetky nové iPhony (vrátane Pro dua) spoliehajú na Haptic Touch predstavený s iPhonom XR minulý rok. Stačí klepnúť a podržať, aby ste ho aktivovali; Taptic Engine sa postará o zvyšok.

Prirodzene, aplikácie idú na úvodnú obrazovku, nie sú tam žiadne miniaplikácie ani samostatná zásuvka aplikácií, ale sú k dispozícii priečinky. Stránka Today úplne vľavo tu zostane – je to miesto, kam chodia rôzne widgety a zahŕňa aj celosystémové vyhľadávacie pole Spotlight.

Navigačné gestá zostávajú rovnaké ako na iPhone a vždy viditeľná čiara v spodnej časti zostane. Potiahnutím prstom nahor z tohto riadku zatvorte aplikáciu, potiahnutím a zastavením uprostred prepínača úloh.

Notifikačné centrum sa vyvoláva potiahnutím z ľavého rohu, ale gesto funguje aj zo zárezu. Panel bol zjednotený s uzamknutou obrazovkou v systéme iOS 11 a ak používate rôzne tapety pre domácu a uzamknutú obrazovku, môžete sa najprv zmiasť.

Ovládacie centrum so všetkými vašimi (prispôsobiteľnými) prepínačmi sa volá potiahnutím z pravého rohu. Na prístup k ďalším ovládacím prvkom môžete použiť hmatový dotyk. A percento batérie sa sem presunulo natrvalo, pretože na stavovom riadku preň nezostalo miesto.

A tu je rýchla pripomienka toho, ako zvláštne fungujú niektoré prepínače ovládacieho centra. Klepnutím na Wi-Fi alebo Bluetooth sa odpojí všetky pripojenia, ale tieto funkcie sa nevypnú. Podľa Apple týmto spôsobom ponecháte AirDrop aktívny a napriek tomu nebudete k ničomu pripojení až do nasledujúceho rána (alebo kým manuálne nespustíte pripojenie). To je v poriadku, ale musíme sa pohrabať v nastaveniach, aby sme ich v prípade potreby vypli, čo je krok späť.

3D Touch je definitívne preč a za jeho zánik môže spoločnosť Apple. Spoločnosť mala roky na to, aby ho používala na niečo viac, než len na prepracovanú funkciu dlhého stlačenia na rýchle náhľady a kontextové vyskakovacie okná, no zdalo sa, že sa to jednoducho rozhodla ignorovať. Jeho funkčnosť je stále tu, ale teraz si vyžaduje iba klepnutie a podržanie namiesto skutočného stlačenia, hoci stlačenie by to urobilo tiež. Taptic engine poskytuje príslušnú haptickú spätnú väzbu a máte pocit, že 3D Touch je stále tu, aj keď nie je. A sme radi, že Apple upustil od vrstvy 3D Touch, pretože pomohla uvoľniť miesto v telefóne.

Takže môžete použiť hmatový dotyk na rôznych ikonách aplikácií na odhalenie rýchlych akcií, ak sú k dispozícii. Môžete ho použiť aj na upozornenia, prepínače a kontextové okná obsahu v aplikácii alebo rozšírenie (obrázky, odkazy, popisy súborov atď.). Môžete tiež použiť Haptic Touch na priečinky a premenovať ich alebo zobraziť aplikácie vo vnútri, ktoré majú čakajúce upozornenia.

A ako obvykle – k dispozícii je vyskakovací náhľad obrázkov, webových odkazov, správ, e-mailov, poznámok a fotografií.

iPhone 11 a 11 Pro Max majú v niektorých systémových aplikáciách exkluzívnu podporu pre vylepšené zobrazenie na šírku. Aplikácia Nastavenia vyzerá inak v orientácii na šírku; Mail a Správy a tiež Safari.

iPhone 11 a 11 Pro Max majú v niektorých systémových aplikáciách exkluzívnu podporu pre vylepšené zobrazenie na šírku. Aplikácia Nastavenia vyzerá inak v orientácii na šírku; Mail a Správy a tiež Safari.

Apple iOS 13 predstavil celosystémový tmavý režim. Môžete ho povoliť v nastaveniach zobrazenia a v systéme iOS sa prepne na tmavé, úplne biele pozadie. Tmavý režim ovplyvňuje všetky systémové aplikácie, ale aj aplikácie, ktoré sa spoliehajú na systémové pozadie. Údajne vám to ušetrí batériu, pretože obrazovka je často menej osvetlená.

Môžete si vybrať medzi vždy zapnutým alebo automatickým. To znamená, že si môžete buď manuálne naplánovať tmavý režim, alebo si vybrať z možností Tmavo do východu slnka/Svetlo do západu slnka.

Siri – digitálnu asistentku Apple – používa mesačne viac ako 400 miliónov ľudí. Vyvoláte ho podržaním „bočného" tlačidla (vypínač). Neustále sa vyvíja vďaka všetkým vylepšeniam strojového učenia a iOS 13 predstavuje nový hlas s ešte prirodzenejšou rečou.

Skratky Siri boli predstavené ako súčasť iOS 12, ale teraz majú samostatnú aplikáciu Skratky. Existuje toľko vecí, ktorým môžete priradiť skratku, že ich popis zaberie veľa strán. Môžete skriptovať takmer všetko, čo je k dispozícii v samotnom systéme iOS, veľa vecí zo systémových aplikácií a niektoré pokročilé akcie z akýchkoľvek známych aplikácií, ako sú YouTube alebo Facebook.

Možnosť skriptovania ponúka otváranie aplikácií, výber ponuky z nastavení, ukončenie aplikácie, ak a opakovanie, získanie rôznych štatistík, úpravu rôznych nastavení, zapnutie alebo vypnutie niečoho, výpočet, meranie, získanie podrobností o sieti a podobne.

Môžete požiadať o rôzne typy súborov – najnovšie importy z obrázkov, iný typ obrázkov, snímky obrazovky, otvorené súbory PDF, upravovať poznámky, tlačiť, skenovať QR kódy a mnoho ďalších.

Aplikácia Fotky je hlavnou súčasťou iOS a v iOS 13 bola úplne prepracovaná. Karta Fotky má teraz štyri rôzne zobrazenia – Roky, Mesiace, Dni a Všetky fotky. Posledné je to, čo predchádzajúca aplikácia Fotky ponúkala ako predvolené zobrazenie.

Karty Dni, Mesiace a Roky používajú to, čo AI na prvý pohľad považuje za najlepšie, a týmto spôsobom sa všetok neporiadok odfiltruje – neuvidíte snímky obrazovky, poznámky ani duplikáty. Keď budete posúvať obrázky v týchto troch kategóriách, všetky živé fotografie a videá sa prehrajú automaticky, samozrejme, stlmené. Vaše najlepšie fotografie alebo videá sa tiež zobrazia vo väčších miniatúrach.

Nová aplikácia Fotky ponúka aj nový režim úprav – výkonnejší a napriek tomu jednoducho použiteľný. Teraz môžete jasne vidieť, ako fotografia vyzerá pred a po úprave, na mnohých miestach je k dispozícii posuvník intenzity, sú tu nové možnosti, ako je živosť, rozlíšenie, šum, nové filtre a mnohé iné.

A to isté platí pre videá. V aplikácii Fotografie je zahrnutý výkonný editor videa. Okrem iného môžete upraviť expozíciu, zvýraznenia, kontrast, sýtosť, jas.

Aplikácia Fotky je optimalizovaná pre novú možnosť Zachytiť mimo rámčeka vo fotoaparáte. Ak to povolíte, telefón bude ukladať mimo rámčeka hlavného fotoaparátu (vďaka novému ultraširokému snímaciemu prvku) a aplikácia Fotky neskôr navrhne orezanie mimo záberu, ak boli napríklad ľudia vystrihnutí zo skupinovej fotografie.

Zvyšok balíka aplikácií pre iOS je celkom známy – Knihy sú tu pre vaše dokumenty, súbory PDF a elektronické knihy. Akcie a správy sú na palube. Safari je váš predvolený webový prehliadač a teraz má správcu sťahovania.

K dispozícii je tiež aktualizovaná aplikácia Zdravie s vylepšeným súhrnom, zvýrazneniami a novou funkciou sledovania cyklu.

Apple Maps boli aktualizované o nové zobrazenie Junction, lepšiu hlasovú navigáciu, plány v reálnom čase, stav letov a brány na letiskách a novú funkciu Look Around, ktorou je Street View. Funkcia Look Around zatiaľ funguje iba v niektorých častiach Kalifornie, Nevady a Oahu.

Aplikácia Apple TV je súčasťou iOS 13 a je to váš predvolený videoprehrávač miestnych filmov a relácií, ktoré ste pridali cez iTunes. Toto je tiež digitálny obchod s filmami a televíznymi reláciami, ale je to tiež miesto, kde sa už o mesiac spustí streamovacia služba Apple TV+ a všetky nové telefóny iPhone budú mať 1-ročné bezplatné predplatné.

Hudba je predvolený prehrávač a vo veľkej miere sa spolieha na Apple Music. Ale aj keď sa rozhodnete pre streamovaciu službu, stále môže odviesť skvelú prácu, ak máte pár minút na pridanie svojich skladieb cez iTunes. Počet kliknutí je rovnaký, ako keby ste ich skopírovali cez Prieskumníka Windows, ale predsudky voči aplikácii ich zoštvornásobia.

Nakoniec, Apple tlačí Apple Pay ešte viac so systémom iOS 13 a je tu nová funkcia s názvom prihlásenie pomocou Apple. Môžete to použiť v systéme iOS 13 na rýchle prihlásenie do aplikácií pomocou účtu Apple, autentifikáciu pomocou FaceID alebo TouchID (vrátane dvojfaktorovej autentifikácie). Apple odošle aplikácii jedinečné náhodné ID. Ak aplikácia vyžaduje vašu e-mailovú adresu, môžete si vybrať, či jej poskytnete svoj skutočný e-mail, alebo náhodný e-mail, ktorý pre vás automaticky vytvorí spoločnosť Apple so vstavaným preposielaním (a tieto e-maily sú v skutočnosti pre každú aplikáciu, takže môžete odstrániť iba jeden ktorá je priradená ku konkrétnej aplikácii, ak sa tak rozhodnete).

 

A13 Bionic je najrýchlejší čip, aký kedy Apple vyrobil

Apple iPhone 11, rovnako ako 11 Pro a 11 Pro Max, beží na najnovšom čipe Apple A13 Bionic. A13 má 8,5 miliardy tranzistorov a je postavený na 7nm+ procese. Čipová súprava je rýchlejšia a energeticky efektívnejšia ako A12.

Ako naznačuje názov Bionic, čip A13 je skôr vylepšeným pokračovaním, než veľkým prerobením čipu. To sa dalo čakať – väčšinou sú nositeľmi nových čipových inovácií modely Speed.

Recenzia Apple iPhone 11
Čip Apple A13 Bionic obsahuje šesťjadrový procesor s vysokovýkonnými jadrami Lightning 2 x 2,65 GHz a účinnými jadrami procesora Thunder 4 x 1,8 GHz. Jadrá Lightning sú o 20 % rýchlejšie a o 30 % efektívnejšie. Apple opäť vybral niekoľko skvelých mien pre svoje procesorové jadrá.

A13 SoC má nový GPU, ktorý zachováva 4-jadrový dizajn predstavený s A12. Teraz je však o 20 % rýchlejší a o neuveriteľných 40 % efektívnejší, keď poskytuje rovnaký výkon ako GPU A12.

Neural Engine tretej generácie má 8 jadier (o 20 % rýchlejší, o 15 % efektívnejší) a má na starosti funkcie spracovania obrazu, ako je Deep Fusion a Night Mode. Deep Fusion bude vydaný ako softvérová aktualizácia koncom tohto roka a je to verzia HDR+ od Apple. Pred stlačením spúšte nasníma 4 fotografie, po stlačení spúšte 4 a potom 1 dlhú expozíciu. Potom vyberie najlepšie zábery a spojí ich dohromady. Nočný režim je k dispozícii pri spustení.

Nakoniec, všetky zariadenia iPhone 11 sa dodávajú so 4 GB RAM. Existujú teórie, že nový poskytovateľ internetových služieb vyhradil 2 GB pamäte RAM, pretože bez nej by bolo takmer nemožné robiť to, čo robí, ale je integrovaný v čipe A13 a kým niekto spätne nezanalyzuje jeho komplexnú architektúru, zostane to len teória.

A teraz je čas spustiť niekoľko benchmarkov.

Najprv sme spustili GeekBench. Apple je lídrom v grafoch GeekBench a s modelom A13 je aj naďalej na čele rebríčka. Jadro Lightning je oveľa rýchlejšie ako čokoľvek, čo môže ponúknuť konkurencia Androidu, a o 15 % rýchlejšie ako jadro Vortex v iPhone XS a Apple A12.

Viacjadrový výkon je teraz o 20 % rýchlejší ako predchádzajúca generácia iPhone XS/XR a ich procesor A12. A oveľa rýchlejšie ako ktorýkoľvek procesor s Androidom.

Teraz sa pozrime, či nové 4-jadrové GPU splní aj prísľub zvýšenia výkonu o 20 %. O vlastných GPU od Apple vieme málo. A11 mal 3-jadrový, A12 mal 4-jadrový a A13 má tiež 4-jadrový. Ale to je asi tak všetko.

Najlepší spôsob, ako skontrolovať surový výkon, je spustiť niekoľko testov mimo obrazovky. A GPU A13 preukázal špičkový výkon v rámci štyroch testov mimo obrazovky, ktoré sme vykonali – Manhattan 3.0 a 3.1, Car Chase a 3D Mark. Zdá sa, že Apple opäť splnil svoje sľuby.

Nakoniec sme vykonali zložený test AnTuTu 7 a iPhone 11 to zvládli, aj keď dosiahli o niečo nižšie skóre ako iPhone 11 Pro.

Nebolo pochýb o tom, že čip Apple A13 je práve teraz najrýchlejším smartfónom SoC na planéte. Bolo to tak, odkedy Apple prešlo na interne navrhnuté čipy a to bolo pravdepodobne jedno z najlepších rozhodnutí, aké Apple mohol urobiť od prvého iPhone.

A13 je znateľný upgrade oproti A12 a s pridanými grafénovými vrstvami ponúka lepšie chladenie a trvalý výkon na veľmi dlhú dobu. Grafén rozptyľuje teplo rovnomerne po ráme a sklenenej zadnej strane a namiesto horúcich miest sa iPhone 11 zahrieva len na celej zadnej strane. A ani po po sebe idúcich benchmarkových testoch sme nepozorovali veľké škrtenie.

Čip Apple A13 Bionic je opäť o kus pred Android gangom, ktorému sa mimochodom konečne podarilo dorovnať výkon čipu A11 z roku 2017. Samozrejme, na tom až tak nezáleží, keďže A13, ani žiadny iný čip Apple nikdy nebude uzrie svetlo sveta bežiaci pod Androidom.

Takže, v krátkosti, A13 je sľúbený upgrade oproti čipu A12 a tiež – nový kráľ na trhoch so smartfónmi a stavíme sa, že si udrží popredné priečky, až kým budúci rok nepríde Apple A14.

 

Apple iPhone 11 má dva 12MP snímače, oba široké

iPhone XR mal na zadnej strane iba jeden fotoaparát – 12MP strieľačku s OIS a jasným objektívom. iPhone 11 pridáva druhý fotoaparát – nový 12MP ultraširokouhlý fotoaparát.

iPhone 11 je vybavený rovnakými širokouhlými a ultraširokouhlými 12MP fotoaparátmi ako modely Pro na zadnej strane, chýba mu len zoom. Rovnaké usporiadanie selfie má aj vpredu.

Takže iPhone 11 má úplne nový duálny fotoaparát s 12MP senzormi. Hlavná strieľačka má veľké 1,4µm pixely, širokouhlý 26mm f/1,8 objektív, optickú stabilizáciu obrazu (OIS) a Dual Pixel AF. Nočný režim je k dispozícii na tomto fotoaparáte a Deep Fusion by mal prísť s aktualizáciou.

Novým členom rodiny je tretí 12MP snímač s 1,0 µm pixelmi, ktorý sa nachádza za 13 mm (120°) ultra širokouhlým objektívom. Tento fotoaparát nemá stabilizáciu ani automatické zaostrovanie.

Selfie kamera tiež dostala vylepšenie. 3D TOF snapper zostáva pre Face ID, portréty a rôzne Animoji. Skutočný selfie snapper je však teraz 12MP za širším 23 mm f/2,2 objektívom – oproti 30 mm objektívu na predchádzajúcich iPhonoch. Apple si však ponechal starý pohľad – ak fotíte na výšku – bude simulovať 32 mm pohľad a uloží 7 MP selfie ako predtým, zatiaľ čo otáčanie iPhonu na šírku využíva plné 12 MP rozlíšenie a FoV. Pre toto zobrazenie existuje virtuálny prepínač, takže aj keď je automatizovaný, môžete ho kedykoľvek zmeniť manuálne.

Nový hlavný snímač na iPhone 11 sa teší z rozšírenej citlivosti ISO, sú tu aj nové min/max expozičné časy.

Fotoaparáty spolu vždy hovoria, takže keď medzi nimi prepnete, už poznajú správne nastavenie zaostrenia, expozície a mapovania tónov. To platí pre fotografie aj videá.

Prvá vec, ktorú si niekto všimne, je hľadáčik – vďaka správnej kalibrácii fotoaparátu môžete vidieť mimo hľadáčika, čo umožňuje vidieť, čo zostane mimo záberu v reálnom čase. Táto zmena nemusí na prvý pohľad znieť tak dôležito, ale môžeme potvrdiť, že skutočne prispieva k pohlcujúcejšiemu zážitku z fotoaparátu.

Ak však povolíte Photo Capture Outside the Frame a/alebo Video Capture Outside the Frame, môžete využiť výhody tejto úžasnej kalibrácie neskôr v nastaveniach. Nová aplikácia fotoaparátu automaticky zachytí to, čo je mimo rámca hlavného zobrazenia, pomocou informácií z ultraširokouhlého snímača. Potom aplikácia Fotky automaticky navrhne, aby ste urobili širší záber, ak tam boli ľudia vystrihnutí zo skupinovej fotografie alebo boli vynechané časti budovy a podobné funkcie.

Tento dodatočný záznam si vyžaduje miesto navyše, takže si myslíme, že 64 GB model bude sotva stačiť, ale dobrou správou je, že ak dodatočné informácie nepoužijete, po 30 dňoch sa odstránia. Aspoň na to netreba myslieť.

Funguje to väčšinou tak, ako je inzerované - ak otvoríte Fotky a necháte orezať osobu, v pravom hornom rohu uvidíte vyskočiť novú ikonu a po sekunde uvidíte vylepšenú fotografiu alebo video. Môžete to buď ponechať takto - automaticky upravené, alebo môžete stlačiť toto tlačidlo a vrátiť sa k originálu.

Upozorňujeme, že automatické úpravy môžete zakázať v nastaveniach fotoaparátu a namiesto toho si budete môcť vybrať orezanie neskôr v novom režime úprav. Stačí prejsť na Orezať, klepnúť na ikonu viacnásobného orezania a vidieť celý tento nový výkon spracovania v akcii.

A mimochodom - toto Crop Outside Frame nie je exkluzívne pre fotografie, môžete to urobiť aj vo videách a použiť podobné úpravy.

Musíme priznať, že funkcie, ako je tento Crop Outside Frame, sú to, čo často odlišovalo Apple od ostatných – softvérová mágia bola v minulosti vecou, ​​ale na niekoľko rokov sa vytratila. A sme radi, že sa Apple vracia ku svojim koreňom a dúfame, že v budúcnosti uvidíme ešte viac využitia nového výpočtového výkonu.

A keď už hovoríme o sile, Crop Outside Frame pre videá využíva dva snímače na zadnej strane, ale niektoré aplikácie tretích strán, ako je Filmic, môžu použiť všetky tri snímače (vrátane selfie kamery) na súčasné snímanie a ukladanie videa. A môžete to urobiť až v 4K pri 60 fps. Čo poviete na to?!

Ďalšie nové funkcie prichádzajúce vďaka novému čipu A13 Bionic sú nočný režim a hĺbková fúzia.

Ikona nočného režimu sa automaticky objaví, keď nastane situácia so slabým osvetlením, a urobí snímku s pseudodlhou expozíciou, samozrejme z ruky. Vedľa ikony nočného režimu uvidíte navrhované sekundy, ale ak na ňu klepnete, môžete zmeniť simulovanú dlhú expozíciu alebo ju úplne zakázať. Zvyčajne je to medzi 1 a 3 sekundami, ale niekedy vám telefón umožňuje ísť až 30 sekúnd v závislosti od okolitého svetla alebo jeho nedostatku.

Nočný režim je k dispozícii iba na hlavnej strieľačke a nefunguje na ultraširokom snímacom zariadení.

Deep Fusion bude vydaný ako softvérová aktualizácia – je to verzia HDR+ od Apple. Pred stlačením spúšte nasníma 4 fotografie, po stlačení spúšte 4 a potom 1 dlhú expozíciu. Potom vyberie najlepšie zábery a spojí ich dohromady.

Inovovaná verzia Smart HDR je k dispozícii na všetkých snapperoch pre Fotografie a ponechali sme ju zapnutú tak, ako je predvolená, ale ako väčšina nastavení fotoaparátu – je tiež zastrčená v ponuke Nastavenia. Je najvyšší čas, aby ich Apple presunul do hľadáčika alebo ich aspoň integroval do samotnej aplikácie fotoaparátu.

 

Kvalita obrazu

Teraz hovorme o kvalite obrazu.

Fotografie z hlavného fotoaparátu sú veľmi bohaté na detaily, majú pôsobivo nízku úroveň šumu a dynamický rozsah je vynikajúci.

Farby sú presné podľa toho, čo ich naše oči videli v tento jesenný deň, no trochu im chýbala živosť a vyzerali trochu vyblednuto. Kontrast mohol byť určite lepší.

Nakoniec, a to je asi najdôležitejšie, doostrovanie je trochu prehnané a celkovo sú fotografie preostrené – najmä v oblastiach zložitých detailov.

Druhý fotoaparát je úplne nový pre všetky iPhone 11, ale medzi smartfónmi so systémom Android je pomerne bežný. Používa tiež 12MP snímač, ale s menšími 1,0 µm pixelmi, a sedí za veľmi širokouhlým 13 mm ultraširokouhlým objektívom. Žiaľ, neexistuje žiadny OIS a žiadne automatické zaostrovanie pre ultrawide snapper, a to nie je exkluzívne pre iPhone 11, ale aj pre modely Pro.

Kvalita ultraširokých záberov je dobrá, ale nie dokonalá. Je tu dostatok detailov, aj keď sme očakávali trochu viac, rohy sú dosť mäkké vďaka použitej automatickej korekcii skreslenia a sem-tam je prítomný nejaký šum.

Farby, kontrast a dynamický rozsah zodpovedajú hlavnému fotoaparátu.

Nočný režim sa spustí automaticky pri slabom osvetlení, a aj keď sa môžete odhlásiť z jeho používania alebo upraviť čas expozície, odporúčame ponechať ho na automatiku. Zvyčajne používa 2s alebo 3s expozície a obrázok sa uloží okamžite, čo ho radí medzi, ak nie najrýchlejšie, nočné režimy, s ktorými sme sa doteraz stretli.

A kvalita snímok v nočnom režime je príkladná. Majú dostatok detailov, sú dostatočne ostré, ale nie preostrené, farby sú výborné, kontrast špičkový, expozícia veľmi vyvážená a celkovo sa nám páčila každá jedna snímka. Mali by sme tiež poznamenať, že pri fotografovaní v nočnom režime nebola ani jedna fotografia rozmazaná, takže aj keď urobíte iba jednu fotografiu, malo by to byť skvelé.

Deaktivovali sme nočný režim a nasnímali niekoľko obrázkov aj týmto spôsobom. Tie vyšli s množstvom detailov a stále dokázali udržať nízky šum, ale expozícia je tmavšia - ako by ste očakávali od fotografií bez nočného režimu. Napriek tomu sú to celkom pekné obrázky pri slabom osvetlení, aj keď by sme hádali, že nikto by pre ne nechcel vypnúť nočný režim.

 

Portréty

Režim Portrét využíva na zábery hlavný fotoaparát, zatiaľ čo hĺbkovú mapu má na starosti výlučne čip Apple A13 Bionic a jeho NPU. Keď ste v režime na výšku, môžete si vybrať medzi rôznymi svetelnými efektmi a intenzitou rozmazania (predvolená hodnota je f/2,4).

Nový Neural Engine v rámci čipu Apple A13 zvláda oddelenie predmetov aj svetelné efekty. Teraz môžete upraviť silu simulovaného svetla, čím sa zmení odtieň a hladkosť pokožky osoby rovnakým spôsobom, ako by sa to stalo v skutočnom štúdiu. Toto je pomerne úzka možnosť, ale musíme povedať, že funguje tak, ako je inzerované a nakoniec si nájde svojich fanúšikov.

Vzhľadom na to, že iPhone 11 nepoužíva druhú kameru, ktorá by pomohla urobiť hĺbkovú mapu detailnejšou, oddelenie objektov na portrétových snímkach je urobené dobre, ale nie dokonalé a môžete vidieť nejaké chyby zajaca a tam. Detaily a farby sú dobré, rovnako ako falošný bokeh, takže väčšina ľudí bude s týmito obrázkami spokojná. Len aby ste vedeli, že ak svetlo nie je ideálne, úroveň detailov drasticky klesne.

 

Selfie

Generácia iPhone 11 konečne prináša aktualizáciu selfie fotoaparátu. Teraz je to 12MP snapper, stále v spojení s TOF snapperom. K dispozícii je nový širší objektív 23 mm f/2,2, ale Apple si ponechal možnosť snímať s rovnakým ohniskom ako pri starom 32 mm selfie fotoaparáte, ak si ho obľúbite.

Pri orientácii na výšku nové iPhony snímajú v rozlíšení 7 MP a tento výrez zodpovedá starému 32 mm objektívu. Orientácia na šírku nič neorezáva a získate 12MP obrázok. Samozrejme, existuje virtuálny prepínač na zapnutie alebo vypnutie režimu orezania.

Selfies využívajú Smart HDR a ich kvalita je špičková. Detailov je viac než dosť, sú ostré, ale nie preostrené, s veľkým dynamickým rozsahom a presnými farbami, aj keď stále trochu vyblednuté.

Režim Portrét je k dispozícii na prednom fotoaparáte, pomocou ktorého pomáha snímač TOF, a oddelenie objektov je na rovnakej úrovni ako primárny režim Portrét na zadnom fotoaparáte. Portréty sú nasnímané v rozlíšení 7 MP, čo znamená, že zábery a FoV sú užšie.

K dispozícii sú rôzne efekty portrétového osvetlenia, ako aj nastaviteľné rozostrenie.

Selfie snapper Apple iPhone 11 podporuje všetky dostupné rozlíšenia videa a frekvencie snímok, ktoré ponúka hlavný fotoaparát, a rozšírený dynamický rozsah je k dispozícii na všetkých okrem 4K pri 60 snímkach za sekundu. K dispozícii je aj filmová stabilizácia videa a funguje úžasne.

Lepší dynamický rozsah môžete jasne vidieť na vzorke 30 snímok za sekundu a hoci vyriešené detaily nie sú pôsobivé, na selfie kameru je to stále viac než dosť.

Predná kamera tiež dokáže robiť 1080p pri 120 snímkach za sekundu spomalené videá, ktoré Apple nazval „slofies". Tu je ukážka.

 

Nahrávanie videa

Apple iPhone 11 dokáže zachytiť všetky druhy videí vo všetkých druhoch rozlíšenia a snímkovej frekvencie so všetkými snappermi a dokonca to dokáže súčasne, ak máte správnu aplikáciu. Ak je pre videá povolená funkcia Orezať z rámu, telefón použije ultraširokouhlý fotoaparát na zachytenie väčšieho množstva záberov a ak svoje videá neupravíte, ďalšie zábery sa po 30 dňoch automaticky odstránia.

Videá z hlavného snapperu sú opticky a digitálne stabilizované, zatiaľ čo tie z ultraširokouhlého fotoaparátu sú stabilizované len digitálne. Všetky režimy, teraz vrátane 4K@60fps, majú rozšírený dynamický rozsah vďaka novému Smart HDR. Možnosti pomalého prehrávania sú maximálne pri 1080p pri 240 snímkach za sekundu, rovnako ako na zariadeniach iPhone X, XS a XR.

Ako obvykle si môžete vybrať medzi formátmi High Efficiency a Most Compatible. Režim High-Efficiency znamená H.265 HEVC, zatiaľ čo najkompatibilnejší je H.264.

iPhone 11 zachytáva široký stereo záznam pre videá. To znamená priestorový zvuk, rovnako ako niektoré HTC a niektoré staré telefóny Nokia, a mali by ste si vychutnať bohatší a hlbší zvuk v porovnaní s obyčajným stereom.

Ďalšou vecou, ​​s ktorou sa môžu nové telefóny iPhone pochváliť, je plynulé prepínanie medzi kamerami pri zoomovaní počas snímania videa. Vďaka továrenskej kalibrácii a rovnakým nastaveniam vyváženia bielej a expozície, ktoré sa prenášajú cez všetky chňapače, môžete používať nové koliesko zoomu a približovať a odďaľovať bez zadrhnutia pri prepínaní medzi ultraširokouhlým, širokouhlým a telesnímačom.

Tu je ukážka, kde sme sa pohrali s kolieskom zoomu. Bol natočený v 4K pri 30 snímkach za sekundu. Nie je to dokonalé, ale je to veľmi dobré.

Videá v rozlíšení 4K zachytené pri 60 a 30 snímkach za sekundu hlavným fotoaparátom majú prakticky rovnakú kvalitu. Obraz je veľmi dobrý - dostatok detailov a nízky šum, podanie listov je trochu priemerné, ale nie zlé, ostrosť je na mieste a farby sú verné a nie sú vyblednuté ako na statických obrázkoch. Neexistujú žiadne problémy so zameraním ani artefakty kompresie. A dynamický rozsah je vďaka rozšírenému dynamickému rozsahu ničím výnimočným.

Videá v rozlíšení 1080p, 30 alebo 60 snímok za sekundu z hlavného fotoaparátu sú skvelé. Veľa detailov, skvelé lístie, ohromujúci dynamický rozsah. Patria medzi najlepšie videá s rozlíšením 1080p, ktoré smartfón dokáže.

4K záberom z ultrawide snapperu chýbajú detaily v možnostiach 30 aj 60 fps. Nielen to, ale rohy sú veľmi mäkké, aj keď nie pokrivené. Tie by sa hodili pri hraní na 1080p TV alebo monitore, ale v natívnom 4K sú dosť slabé.

Potom zábery 1080p z tohto snappera, nasnímané pri 30 aj 60 snímkach za sekundu, vyzerajú lepšie. Obraz je ostrý, zatiaľ čo rohy sú mäkké ako predtým.

Farby a kontrast, ako aj dynamický rozsah sú na tomto fotoaparáte vynikajúce.

Ak niekto dokáže stabilizovať videá, je to Apple. Je známy skvelou kinematografickou (EIS) stabilizáciou a na iPhone 11 Pro jednoducho exceluje. Či už má fotoaparát optickú stabilizáciu (hlavná) alebo nie (ultrawide) - obraz je dokonale stabilný. Pekný!

 

Záverečné myšlienky

iPhone 11 je lacnejší, ale nie lacný. Stojí toľko ako mnohé zo súčasných vlajkových lodí Androidu. Ale v Appleverse je to ten, ktorý dostanete, ak máte obmedzený rozpočet. A výrobca sa uistil, že ho budete chcieť získať.

Prvým krokom bolo zbaviť sa akýchkoľvek značiek, ktoré môžu znížiť jej hodnotu. Rovnako ako písmeno R, čo znamená, že už nejde o špeciálnu edíciu – je to už len bežný iPhone 11 a bol to úvodný prvok predstavenia na slávnostnom uvedení. To je vyhlásenie, že iPhone 11 je teraz plnohodnotným členom vlajkovej lode série iPhone 11.

A je to vlajková loď. iPhone 11 je nositeľom najnovšieho a najvýkonnejšieho čipu Apple – A13 Bionic. Má tiež duálny fotoaparát, ktorý vykazuje známky trochu zabudnutého softvérového kúzla s rozšíreným hľadáčikom, možnosťami orezania z rámčeka a nahrávaním videa viacerými kamerami. Nielen to, ale nový čip tiež robí zázraky, pokiaľ ide o dynamický rozsah a digitálnu stabilizáciu videí. A nový nočný režim je skvelý v rýchlosti aj kvalite.

Apple od iPhonu XR tiež niekoľko kúskov zlepšil. Pokračovanie má lepšiu ochranu proti vniknutiu, tvrdšie sklenené panely, väčšiu batériu, vylepšený zvuk a nový selfie fotoaparát.

Obrazovka zostala rovnaká, čo je pravdepodobne jediný potenciálny priekopník pre iPhone 11. Veľkosť je stále 6,1" ako na XR - veľmi premyslene umiestnené medzi menším a väčším Pro, no má rovnakých 326ppi ako iPhone 8 a staršie menšie iPhony. Nie je to zlé, text je ostrý a videá vyzerajú skvele , ale je to sotva niečo, čo by ste nazvali rokom 2019.

Napriek tomu sa iPhone XR predával veľa s rovnakou obrazovkou, takže nevidíme dôvod, prečo by iPhone 11 nemohol zopakovať rovnaký úspech. Má pod kapotou šialene výkonný hardvér, robí úžasné obrázky a videá, vyniká v oddelení zvuku a batérie a k modelom Pro mu chýba už len jeden zoomový fotoaparát. No, to a rýchlonabíjačka.

 

Verdikt

iPhone 11 je veľmi premyslený upgrade oproti XR. Má všetko nové od Apple, ale stojí menej a kompromisy sa zdajú byť správne.
Nehovoríme, že by ste mali skočiť z XR na tento bez toho, aby ste sa dvakrát zamysleli, ale Apple opäť urobil toľko vylepšení, aby ste to chceli urobiť. A nebudeme vás za to súdiť.

 

Pozitíva

Pevnejšie a vodeodolné prevedenie, lesklá zadná strana.
Obrazovka má vynikajúci jas a kontrast.
Apple A13 Bionic je najrýchlejší čip smartfónu na planéte.
Výborná výdrž batérie, podpora rýchleho nabíjania.
Stereo reproduktory s vynikajúcou kvalitou.
iOS poskytuje bezproblémovú používateľskú skúsenosť.
Hlavný fotoaparát vytvára veľmi dobré fotografie, nočný režim funguje podľa reklamy.
Úžasná kvalita videa a celoplošná stabilizácia.
Vynikajúca kvalita selfie fotografií a videí.
Kalibrácia medzi dvoma snappermi je vynikajúca a umožňuje Crop Outside Frame, simultánne snímanie videa a plynulé prepínanie počas nahrávania.

 

Negatíva

Zárez je stále obrovský a rámy tiež.
Obrazovka s vyšším rozlíšením by bola konkurencieschopnejšia.
Dodáva sa so slabou 5W nabíjačkou v krabici.
Žiadny 3,5 mm jack a obmedzená implementácia NFC.
Správa a prenos súborov v iOS je zbytočne komplikovaný.
Fotografie z fotoaparátu sú nevýrazné.
Ultraširokouhlému fotoaparátu chýba automatické zaostrovanie a nočný režim.
Chýba nám zoomovanie teleobjektívom.
Je to lacný iPhone, ale je to drahý telefón.

Diskusia

(0 komentárov)

Nový komentár

Kontrolný kód

i

* (Povinné)

Prihlásenie

Zabudnuté heslo

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie

Zabudnuté heslo

Objednávka servisu cez Kuriéra

Zariadenie riadne zabaľte do krabice. Kuriér Vás bude kontaktovať.

Cena prepravy kuriérom tam aj späť je spolu 9€ (pre Televízory 19€)

TV musí byť zabalené v krabici aj s polystyrénmi

Kontrolný kód

i
Produkt bol vložený do košíku
Pokračovať v nákupe Objednať