Huawei NOVA 5T - Budú štyri kamery dosť?
Pridal Slovit Pridané 01.09.2019 12:29:01 Počet zobrazení 1085
ŠPECIFIKÁCIA Verzie: YAL-L21, YAL-L61, YAL-L71, YAL-L61D Procesor: HiSilicon Kirin 980 (7 nm), Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A76 & 2x1.92 GHz Cortex-A76 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) GPU: Mali-G76 MP10 Operačná pamäť RAM až 8GB. Interné úložisko až 128GB. Displej: IPS 6,26"LCD 1080 x 2340 pixels Dimenzie: 154.3 x 74 x 7.8 mm, 174g. Hlavná 4 kamera: 48 MP, f/1.8, 28mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF 16 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), 1/3.1" 2 MP, f/2.4, 27mm (macro), 1/5.0", 1.75µm 2 MP, f/2.4, (depth) Selfie kamera: 32 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.8", 0.8µm, 1080p@30fps, gyro-EIS Batéria: Li-Po 3750 mAh. USB-C 2.0
Keď čínska spoločnosť na konci augusta predstavila v Malajzii svojho najnovšieho zástupcu vyššej strednej triedy Huawei Nova 5T, spôsobilo to menšie rozpaky. Napriek pôvodným špekuláciám išlo totiž len o prebrandovaný Honor 20 so všetkými jeho plusmi aj mínusmi. Novinka má napriek tomu šancu zaujať, či už napríklad dobrou výbavou alebo rozumnou cenou. Ako veľmi sa jej to darí, to vám prezradí naša recenzia!
Nova 5T je na prvý pohľad zaujímavý telefón, ktorý ponúka papierovo veľmi dobré parametre aj cenu. Prvotné nadšenie vlastne kazí len jedna drobnosť, že tu už jednu takú Novu máme, a tou nie je nikto iný ako sesterský model Honor 20. Napriek tomu môže - zvlášť u fanúšikov Huawei - zabodovať. V nabitej konkurencii si totiž nevedie vôbec zle. Ale ruku na srdce. Huawei rozhodne nie je jediným výrobcom, ktorý chrlí s menšími obmenami rovnaké telefóny ako na bežiacom páse.
Minimalizmus a čítačka odtlačkov na boku
Ako gradientne modrá, tak aj fialová, v ktorých je Nova 5T tiež k mání, pôsobí prinajmenšom výstredne.
Akonáhle telefón vytiahnete z krabičky, v ktorej je okrem neho aj ihla na SIM kartu, nabíjací adaptér s USB-C káblom, redukcia z USB-C na 3,5 mm jack a lacno pôsobiace slúchadlá, všimnete si absolútne minimalistického dizajnu v klasickom prevedení - sklo vpredu, vzadu a uprostred kovový rám. Spracovanie je príkladné a zariadenie skutočne bezchybne padne do ruky. Pôsobí ako kamienok a veľmi silno mi to pripomína "Áčka" od Samsungu z predminulého roka.
Jednu malú pripomienku mám - ako je u sklenených chrbtov zvykom - zariadenie v ruke priam ukážkovo kĺže a priťahuje odtlačky. Kým odtlačky sú mi jedno, s úchopom je to o dosť horšie a je škoda, že Huawei nepribalil aj nejaké silikónové puzdro. A aby som nezabudol, poteší aj prítomnosť notifikačnej diódy šikovne schovanej v hornom reproduktore.
Všetky ovládacie prvky sa nachádzajú v hornej pravej polovici rámu zariadenia. Najnižšie je tlačidlo pre zapnutie / vypnutie, ktoré tiež funguje ako čítačka odtlačkov prstov. A tu sa na chvíľu zastavím. Toto umiestnenie kvitujem a pripomína mi to staré dobré časy XPERIA od Sony. Aj keď som mal v ruke veľa telefónov s lepšou alebo horšou čítačkou odtlačkov v displeji, tak toto je aspoň za mňa "top". Samotné nastavenie prebieha trošku dlhšie, ale akonáhle sa odtlačok uloží, odomykanie funguje rýchlo, spoľahlivo a tak nejako prirodzene.
Kúsok nad ním potom nájdete tlačidlá pre ovládanie hlasitosti. Páči sa mi ako ich zdvih, tak aj pevnosť. Na ľavej strane zariadenia sa nachádza iba slot na dve SIM karty, ktorý nie je hybridný, ako by mohlo niekoho napadnúť, a teda bez podpory MicroSD kariet. Na spodnej strane uprostred je nabíjací USB-C konektor a vpravo mriežka mono reproduktora.
Zase len LCD?
Už prvý pohľad na displej vás nenechá na pochybách, že práve tu sa trošku šetrilo. Veľký 6,26 palcový Full HD + displej s priestorom na selfie kamerku v hornom rohu je totiž len LCD. Ak ste zvyknutí na AMOLED, budete trošku sklamaní. Farby pôsobia ľahko, mdlo a nevýrazne, čo napríklad mne nevadí, subjektívne mám totiž pocit, že sú aj napriek tomu solídne verné. Na slniečku je dostatočne jasný s veľmi dobrými pozorovacími uhlami. Výsledná jemnosť 412 ppi je plne dostačujúca a raster takmer nebadateľný, a to aj zblízka.
V menu Nastavenia obrazovky sa môžete pohrať nielen so samotnými farbami, ale aj ich teplotou. Kým režimy máte k dispozícii dva - normálny alebo živý pri teplote farieb si môžete vybrať predvolený, teplé alebo studené. Selfie kamerka potom poslúži nielen na fotenie autoportrétov, ale má aj obľúbenú funkciu odomykanie tvárou. To je pomerne spoľahlivé, ale ako jediný spôsob zabezpečenia by som ho rovnako nedoporučoval. O nejakom pokročilom algoritme skenovanie nemôže byť vôbec reč. V tejto kategórii vám to len umožní bleskový prístup k hlavnej obrazovke telefónu. Oklamať senzor fotkou na druhom telefóne je ale hračka.
EMUI už iné nebude
Huawei Nova 5T beží na Androide vo verzii 9 Pie sa septembrovými bezpečnostnými záplatami (telefón dostal systémovú aktualizáciu 9.1.0.166 ihneď po vybalení) a vlastné nadstavbou EMUI 9.1. Ak patríte medzi častých majiteľov telefónov od Huawei, nebudete mať s orientáciou v nastaveniach žiadny problém. A z môjho pohľadu to platí aj pre úplných nováčikov. A ak len na moment začnete tápať, nie je nič jednoduchšie, než vo vyhľadávaní aplikácie Nastavenie zadať kľúčový výraz a v okamihu sa vám ponúknu najbližšie možnosti. To nie je výsada EMUI, to funguje na všetkých zariadeniach a niektorí užívatelia na to často zabúdajú.
Ovládanie telefónu je inak pomerne intuitívne a s gestami to platí dvojnásobne. Ak ste však zvyknutí na klasický navigačný panel, žiadny problém. V Nastavenia - Systém - Pohyb po systéme si môžete kedykoľvek prepnúť medzi troma dostupnými profilmi: navigácia s tromi tlačidlami, gestá alebo gestá v kombinácii s jedným navigačným tlačidlom pre návrat na domovskú obrazovku.
Z môjho pohľadu sú veľmi návykové a hlavne spríjemnia celkový dojem z ovládania telefónu, kedy napríklad stačí potiahnuť prstom zo strany displeja do stredu pre krok späť alebo ťahať prstom zospodu smerom k stredu pre návrat na domovskú obrazovku. V Nastavení - Chytrá asistencia potom máte k dispozícii ďalšie užitočné skratky a gestá, napr. Zaobstarať snímku obrazovky poklepaním dvoma kĺbmi prstov, prebudiť telefón zdvihnutím, prijať hovor priložením telefónu k uchu, otočením displeja počas vyzváňania sa zariadenie stíši pod.
Ak ste predtým používali zariadenia s čistým Androidom, asi trošku narazíte. Štruktúra nastavenie je vcelku prehľadná. Najčastejším problémom však môže byť umiestnenie niektorých položiek, ktoré sú radené inak, alebo rovnako ako tomu je u konkurenčného MIUI od Xiaomi, v niekoľkých podskupinách.
Vzhľad bol, je a vždy bude subjektívnou záležitosťou. EMUI je veľmi farebný a rozmanitý. Inšpirácia Applom je zrejmá, čím netvrdím, že je to zle. Navyše si môžete jednoducho stiahnuť priehrštie ďalších motívov, tapiet a fontov, a upraviť si obrazovku k obrazu svojmu. Z východiskového nastavenia mám však pocit, že prvoplánovo cielia skôr na mladších užívateľov, a že menej je niekedy viac.
Natívne aplikácie rozhodne nie sú na obtiaž, ale napríklad na zálohovanie vám úplne postačí alternatíva priamo od Googlu, a to isté sa v podstate dá povedať aj o kalendári, fotkách alebo emaile. Pokiaľ vám ale vyhovujú tie od Huawei, je to úplne v poriadku.
Herné delo, ktoré sa len tak nezadýchá
Čo sa týka výkonu, tak toho má novinka naozaj dostatok a je to poznať. Vlaňajší vlajkový procesor Kirin 980 spolu so 6 GB RAM a podporou GPU Turbo 3.0 nazbieral takmer 365 000 bodov. Smartphone nemá najmenší problém rozbehnúť na plné detaily hry ako je Call od Duty Mobile alebo Asphalt 9. Pri ďalších testovaných hryách Mobile Legends, Bang Bang som po pol hodine hrania na plných detailoch nameral parádnych 60 FPS.
To len potvrdzuje, že Nova 5T šliape naozaj úplne skvele. Rovnako poteší aj implementovaná funkcia AppAssistant, ktorá je takou veľmi zjednodušenou verziou herného módu. Pre vami vybrané hry dokáže výrazne zvýšiť výkon jednoduchým jedným kliknutím alebo naopak napríklad vypnutím rušivého upozornenia počas hrania. Chod telefónu je celkovo naozaj veľmi plynulý a za to Huawei chválim.
Batéria má dobrú kapacitu 3 750 mAh a ak sa len trošku uskromníte, zvládne aj dvojdňovú prevádzku. Pri väčšom zaťažení, ako je počúvanie obľúbenej hudby pri jazde autom so zapnutou navigáciou, pár hodinách na internete a sociálnych sieťach alebo nejakej hodinke hrania hier, budete radi, keď vám zostane približne 20%, čo je stále v norme . Vďaka 22,5W rýchlonabíjania telefón z 0 na 100% nabijete približne za hodinu a pol. SOT je tiež úplne individuálnou záležitosťou. Pri striedmom používaní sa pokojne dostanete aj na 7, 8 hodín, pokiaľ však dáte smartphonu poriadne zabrať, výsledná hodnota bude výrazne nižšia.
NFC je istota, zvuk len horší priemer
Prítomnosť NFC rozhodne poteší, takže na svoje si prídu fanúšikovia, ktorí radi platia telefónom. Podanie miestami až plechového zvuku je priemerné, pri maximálnej hlasitosti až podpriemerné. Tu sa Huawei moc nevyznamenal. Stredy idú ešte ako-tak, ale výšky sú horšie a basy len sotva znateľné, skôr žiadne. Smartphone nie je pre audiofilov - v poriadku, vo vyššej-strednej triede nemožno čakať zázraky, ale z môjho pohľadu ide v tomto prípade len o nevyhnutné minimum a súčasne ďalší ústupok.
Že to ide o trošku lepšie potvrdzuje konkurenčné Xiaomi Mi 9 Lite (recenzia). Tiež to nie je žiadny výkrik techniky, ale na občasné počúvanie v pohode postačí. Priložený USB-C headset je úplne základný. Pre občasné telefonovanie poslúži, ale na počúvanie hudby ho neodporúčam. Zvuk pri volaní je čistý a to platí aj pre druhú stranu. Hlasitosť by však mohla byť pokojne aj vyššia.
Výborný fotoaparát s problémovou AI
Fotoaparát je intuitívny a prehľadný. V hornej lište nájdete len najnutnejší základ, tj. Zapnutie / vypnutie blesku a menu s nastavením; či už ide o kvalitu výstupu alebo pomeru strán. V dolnej lište sa potom nachádza nočný a portrétny režim, fotografie, video, veľa ďalších vychytávok ako je panoráma, super makro alebo Pro mód. Pri tomto by som sa na chvíľku zastavil. Ak sa totiž radíte medzi náročnejších fotografov, rozhodne ho otestujte, a mozno si prídete na svoje, či už v súvislosti s ručným nastavením citlivosti, expozície, vyváženie bielej alebo ostrenie. Pri troche šikovnosti a trpezlivosti vás výsledná fotka milo prekvapí.
Naopak režim super makro v kombinácii s 2Mpx snímačom je vyložene do počtu a keby ho Nova 5T nemala, vôbec nič by sa nestalo. Výsledné snímky nie sú ani za ideálnych podmienok dostatočne detailné a prekreslené. V tomto prípade odporúčam sa radšej spoliehať na hlavý 48Mpx snímač, ktorý vie to isté a navyše desaťkrát lepšie.
Predná 32Mpx selfie kamerka od Samsungu, ktorá sa nachádza na prednej strane, má solídnu svetelnosť f / 2.0. Ak patríte medzi selfie maniakov, tak na vás čaká niekoľko skrášľovacích filtrov a úrovní, ako byť ešte krajší a mať pekne "vyžehlenú" tvár. Hlavne to s úpravami moc nepreháňajte, pretože autoportrét potom nebude vyzerať vôbec prirodzene.
A znovu paralela s konkurenčným Mi 9 Lite. Novinka má totiž na chlp rovnaký 48Mpx snímač IMX586 od Sony. A ani v kvalite sa príliš nelíši. Hlavná kamera, ktorá využíva pixel binning, vyhotovuje v základe 12Mpx fotografie. Snímky sú pomerne verné, s výborným dynamickým rozsahom a za ideálneho svetla dosahujú vynikajúce detaily. S použitím AI režime ale miestami dochádza úplne zbytočne až k preostrovaniu.
So širokouhlým fotoaparátom tiež zaobstaráte pekné fotky. Sú detailné a majú veľmi dobrý kontrast. Pri oblohe som však zaznamenal podobný problém ako u konkurenčného Xiaomi. Farby majú občas tendenciu skákať alebo v prípade oblohy sa zlievať do šedej alebo bielej.
O niečo horšie je to v noci, čo je s ohľadom na veľkosť snímačov a nedostatok svetla vlastne logické. V takom prípade sa môžete spoľahnúť buď na blesk, ktorý vám fotku síce presvetlí, ale nerovnomerne. Objekty v popredí môžu tak byť presvietené alebo pozadie zase príliš tmavé, čo sa dá manuálne vyriešiť zdvihnutím citlivosti.
Oveľa jednoduchšie je radšej skúsiť nočný režim. Jeho nespornou výhodou je, že fotka získa rovnomerné presvetlenie, ale občas sa nevyhnete vyššej zrnitosti a šumu. V kombinácii s AI môžete síce dosiahnuť oveľa lepší výsledok, ale počítajte aj s tým, že farby môžu byť miestami naozaj veľa prepálené.
Pokiaľ ide o video, tak novinka je schopná natáčať 4K rozlíšení pri 30 FPS alebo v režime Full HD pri 30, poťažmo 60 snímkach za sekundu. Obľúbené "slow-mo" video zaobstaráte vo Full HD so 120 FPS alebo v HD rozlíšení s 960 FPS. Či už nahrávate v 4K alebo Full HD, výsledok je výborný, a toto platí aj pre Full HD s 60 FPS.
Snímky majú verné farby, vynikajúci kontrast a takmer nebadateľný šum. Jediným kameňom úrazu je stabilizácia obrazu. Tá je len elektronická a na výsledku je to veľmi vidieť.
Dobrý telefón s výbornou konkurenciou
Huawei dokazuje, že dobré telefóny stále vie, či už ide o vlajky, strednú triedu alebo základnú radu. Huawei Nova 5T je v tomto smere určite vydarený kúsok. Že nejde o vlajkovú loď je jasné už kvôli spomínaným ústupkom v podobe LCD displeja alebo chabého zvuku. Naopak poteší, že dobre padne do ruky, zahráte si na ňom najnáročnejšie hry v plnom rozlíšení, výborne fotí a výkonu má naozaj na rozdávanie.
A.M.
Nový komentár