Článok: Problematika Chladenia Notebooku
Pridal Slovit Pridané 05.07.2019 18:05:44 Počet zobrazení 1871
Tento článok je napísaný preto, lebo veľa ľudí nevie, že notebook potrebuje raz za čas aj nejakú tu údržbu. Zvyčajne, keď sa väčšina notebookov približne po 3 rokoch začne prehrievať prípadne sa prejavuje nestabilný chod alebo prestane fungovať, tak až vtedy navštívia servis.
Chladenie. Skoro každý notebook ma v sebe ventilátor, ktorý fúka vzduch na chladič rebrovitého vzhľadu a cez tieto rebra sa horúci vzduch dostáva von z Vášho notebooku .
Prečo je to takto? Na čipe grafiky alebo procesora je medená plocha (rozvádzač tepla), ktorá je spojená teplo-vodivou pastou kvôli lepšiemu prenosu tepla. Toto teplo odvádza pripojená trubica heatpipe, v ktorej je tekutina, ktorá sa mení pri zahriati na paru a pri ochladení zase naspäť na tekutinu. Čiže teplo sa odvedie od horúceho čipu k chladiču, ktorý ofukuje ventilátor studenším vzduchom . Sú to hlavne čipy, ktoré sa na základe vyťaženosti a ich výkonu rôzne zahrievajú. Preto je ich nutné chladiť, aby nedošlo k poklesu výkonu, alebo zhoršenej životnosti týchto čipov, pripadne k ich poškodeniu .
Prečo sa teda notebook hreje, keď je to takto riešené?
Ako už bolo spomenuté. Keď začnete využívať výkon týchto čipov, či už na hranie hier, prezeranie webu, úpravu rôznych videí a kopec iných veci, tak s rastúcim využitím výkonu daného čipu, stúpa aj jeho teplota. Ventilátor sa ho snaží hneď chladiť a preto sa zvýšia jeho otáčky, ktoré už je aj zreteľne počuť (záleží na teplote čipu).
Prehrievanie nastáva vtedy, keď notebook nevyužíva plný výkon týchto čipov a aj napriek tomu cítiť, že je horúci a ventilátor hlučnejší.
Je to spôsobené tým, že ventilátor nenasáva len čistý vzduch, ale aj prach. Tento prach sa časom začne usádzať na rebrách chladiča a vyfukovanie horúceho vzduchu je zhoršené, alebo úplne znemožnené.
Keď už nastane táto situácia, tak vzniká problém. Čip sa zahrieva už aj na minimálnom výkone a pri zaťažení dosahuje veľmi vysokých teplôt. Na ochladenie, systém automaticky zníži jeho výkon a ak ani to nepomôže, notebook sa zvyčajne automaticky vypne (neplatí pre každý notebook), aby sa nepoškodil. Pri dlhodobom neriešení tejto situácie, sa radikálne skracuje životnosť daného čipu.
Na obrázku je vidieť heatpipe trubicu, ktorá ide z rebier, ale hlavne je vidieť ako veľmi je chladič znečistený. V servise to nazývame koberec prachu. Pričom hrúbka prachu je od 2mm až miestami do 1cm.
Pomôže notebooku, keď sa raz za čas povysáva z vonkajšej časti vetracích otvorov?
Ako často sa notebook odporúča dať do servisu vyčistiť?
A ako vlastne vyzerá chladenie notebooku vyčistené a pripravené zase na dlhodobú prácu bez prehrievania? Zvnútra
Dúfam, že som Vám čitateľom údržbu notebookov objasnil a samozrejme ak máte nejaké ďalšie otázky, neváhajte nás kontaktovať. Radi Vám ich zodpovieme.
Nový komentár